Mutabakat muhtırasını, İngiltere Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin (solda) ile Ukrayna Savunma Bakan yardımcısı Oleksandr Myroniuk (sağda) imzaladı.

Babcock International Grup (Babcock) Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin geliştirme programı için mutabakat muhtırası imzaladı. Anlaşma Krallık Kraliyet Donanması’nın HMS Defender savaş gemisinde imzalandı. HMS Defender’e, Rus savaş gemileri ve uçakları tarafıdan Karadeniz’de dün uyarı ateşi açılmıştı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Kabiliyetlerini Geliştirme Programı (UNCEP) kapsamında Babcock Grup, denizcilik deneyimini ve yeteneklerini programda uygulayacak. Program mevcut deniz platformlarındaki yeteneklerin geliştirilmesini, hızlı saldırı füze gemisi, modern bir fırkateyn yeteneği kazandırılmasını, gemi silahları ve deniz personelinin eğitimini içeriyor.Ayrıca Babcock Grup, Ukrayna tersanelerini canlandırmak amacıyla, Tersane Yenileme Planı geliştirerek uygulayacak.

İmza töreni, Ukrayna’yı ziyaret eden Birleşik Krallık Kraliyet Donanması’nın Tip 45 HMS Defender Hava Savunma destroyerinde gerçekleştirildi. Törende konuşan Ukrayna Savunma Bakan yardımcısı Oleksandr Myroniuk, “Ukrayna ve İngiltere iyi dost ve müttefiktir. Bugünkü Muhtıra, denizcilik endüstrisindeki işbirliğimize yeni bir ivme kazandıracak ve Ukrayna Donanmasının daha da gelişmesini kolaylaştıracaktır. İngiliz desteğini takdir ediyoruz ve deneyiminize değer veriyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Anlaşma töreni Krallık Kraliyet Donanması’nın Tip 45 HMS Defender Hava Savunma destroyerinde gerçekleştirildi. HMS Defender muhribine dün Rus savaş gemisi ve uçakları tarafından uyarı ateşi açılmıştı.

İngiltere Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin, ” Birleşik Krallık ve Ukrayna arasında yakın bir savunma ilişkisi var. Ortak tehditleri caydırmaya yardımcı olmak için bu ortaklığı güçlendirmeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İngiltere Savunma Bakanlığı (MOD)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here