İngiltere ile Ukrayna arasında imzalanan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Yeteneklerini Geliştirme Programı (UNCEP) anlaşması kapsamında Babcock firması, Rosyth tesislerinde Ukrayna için en az bir muhtemelen iki hızlı kıyı sularında harekat icra eden hücumbot (FIAC) inşa edecek.

Eski bir Babcock yan kuruluşu olan FBM Marine (2000’de satın alındı), 1990’ların sonlarında geliştirilen ‘Protector’ markası altında küçük-orta boy hızlı devriye gemisi tasarımları portföyüne sahip. Ukrayna için ilk etapta bir veya iki adet değiştirilmiş ve güncellenmiş 50 metrelik Koruyucu tasarımına (P50-U) dayana FIAC inşa edilmesi planlanıyor, fakat planlanan gemi sayısı toplam sekiz adet olduğu belirtildi.

P50-U gemilerinde, Ukrayna’nın tehditkar komşusunun büyük savaş gemilerine kısa menzilli asimetrik bir caydırıcılık sağlayan ağır silahlar bulunacak. Silah ve sensör konusunda kesin bir karar varılmamasına rağmen muhtemelen, küçük-orta kalibreli bir ana silah, 8 kutudan fırlatılan gemisavar füzesi ve hafif bir yüzeyden havaya füze sistemine sahip olacak.

İlk P50-U gemisi Tip 31 gemilerinin inşa edildiği Syncrolift Hall’daki Babcock Rosyth tesisinde inşa edilecek.Kalan 6 veya 7 geminin Ukrayna’da inşa edilmesinden önce projenin risklerden arındırılması planlanıyor.

UNCEP anlaşması Ukrayna hükümetine verilen kredi şeklinde Birleşik Krallık ihracat finansmanına dayanmaktadır.

BABCOCK ESKİ MAYIN TARAMA GEMİLERİNİDE YENİLEYECEK

FIAC projesinin yanı sıra Babcock firmasında, Ukrayna’daki deniz kıyı tesislerini iyileştirme ve Ukrayna donanmasına transfer edilmeden önce hizmet dışı bırakılmış iki RN mayın tarama gemisi (eski HMS Ramsey ve Blyth) yenileme sözleşmeside bulunuyor. Gemiler teslim edilmeden önce İngiltere’deki Rosyth tersanesinde uygun ekipmanlar ile modernize edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here