Birleşik Arap Emirliklerinde düzenlenen IDEX 2023 fuarında Batının ambargosu altında bulunan Rus savunma fimaları otomatik silahlar ve hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere savaşta test edilmiş ürünleri sergiliyor. BAE ve İsrail ilk kez ortak geliştirdikleri İnsansız Deniz Aracı’nı (İDA) tanıttı.

Moskova’nın silah ihracatçısı Rosoboronexport ve Kalaşnikof, Abu Dabi’deki Uluslararası Savunma Fuarı’nda izole bir pavyonda 200’den fazla silah, mühimmat ve askeri teçhizat modelini sergiliyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) uzun süredir Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına karşı tarafsız bir duruş sergiliyor. Son dönemde BAE,  Rusya’dan kaçan zengin Rus göçmenler için bir numaralı varış noktası haline geldi.

Rus devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, Rusya başbakan yardımcısı Denis Manturov Pazartesi günü IDEX’i ziyaret etti.

Rosoboronexport başkanı Alexander Mikheev, IDEX fuarı açılışından önce yaptığı açıklamada, Orta Doğu ülkelerini “önemli ortaklar” olarak nitelendirdi. Şirketin bölge ülkelerini “acil olarak ilgilendirebilecek… teklifler üzerinde çalıştığını” söyledi.

Ayrıca Hindistan-Rusya ortak girişimi BrahMos Aerospace’in İcra Kurulu Başkanı, firmanın denizden, karadan ve havadan fırlatılabilen süpersonik seyir füzeleri için BAE ile beş yıl önce başlattığı görüşmelerde şirketin ilerlediğini belirtti.

BAE İLE İSRAİL ORTAK GELİŞTİRDİKLERİ İNSANSIZ DENİZ ARACI TANITTI

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ile BAE firması EDGE grup Abu Dhabi Ship Building tersanesi tarafından geliştirilen otonom insansız deniz aracını tanıttı.

IAI’nın denizcilik işlerinden sorumlu operasyon danışmanı Oren Gutter, ” uluslar ve şirketler arasındaki ilişkilere çok iyi bir örnek. Biz birbirimizi tamamlıyoruz.” dedi. 

Iron Dome Hava Savunma Sistemi üreticisi Rafael de dahil olmak üzere İsrail firmaları IDEX 2023’te büyük bir varlık gösteriyor. 

ABU DHABİ SHİP ANGOLAYA KORVET TEDARİK EDECEK

 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) savunma şirketi Edge’nin bir parçası olan Abu Dhabi Ship Building (ADSB)  Angola Donanmasına üç adet 71 metrelik korvet tedarik etmek için 1 milyar Avro (1.06 milyar $) değerinde bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Anlaşma kapsamında ADSB, Angola’ya 3D radar, elektronik harp, güvenli iletişim, 76 mm ana top, karadan karaya ve karadan havaya füze sistemleri gibi sistemlerle donatılmış BR71 MKII korvet tedarik edecek.

ADSB firması korvetler, açık deniz devriye gemileri ve hızlı devriye botları üretmektedir. Ayrıca gemilerin bakımı, onarımı ve yeniden donatılması, yükseltilmesi ve dönüştürülmesi işlemleri gerçekleştirmektedir. 

Şirket 2021’de BAE Donanması için yeni devriye gemileri inşa etmek için 3,5 milyar Dh’lik bir sözleşme kazanmıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here