Körfez bölgesinin önde gelen savunma sanayii organizasyonlarından BIDEC (Bahrain International Defence Exhibition & Conference) 2019 fuarı, 28 Ekim’de, Bahreyn Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı.

İlki 2017 yılından düzenlenen BIDEC fuarına 49 ülkeden 9.120 ziyaretçi ve 26 ülkeden 60’ın üzerinde heyet katılmıştı. 30 Ekim akşamına kadar devam edecek fuar, Körfez bölgesindeki alıcılarla dünyadan birçok sektör firmasını bir araya getiriyor.Kara, Hava ve Deniz askeri teçhizatlarının sergileme imkanı olan 13.200 metrekarelik alanda fuar gerçekleşiyor.

BIDEC fuarı Bahreyn Silahlı Kuvvetleri (BDF) tarafından destekleniyor. BDF’nin 13.000 personeli ile küçük ama iyi donanımlı bir askeri kuvvete sahip. Bahreyn Silahlı Kuvvetleri’nde F-16 Fighting Falcon, F-5 Freedom Fighter, UH-60 Blackhawk, M60A3 tankları ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde kullanılan Gayba sınıfı eski Oliver Hazard Perry sınıfı savaş gemisi bulunan ABD askeri teçhizatı ile donatıldı.

Körfez İşbirliği Konseyi ortak ülkelerinden biri olan Bahreyn, İran’ın Basra Körfezinde oluşturduğu tehdit sebebiyle silahlı kuvvetlerini geliştirmek ve modernize etmek istiyor.Bahreyn Hükümeti, silahlı kuvvetlerin modernizasyonu için yaklaşık 320 milyon dolar harcamayı planlıyor.

Türk Savunma Sanayii firmalarından, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Otokar, Samsun Yurt Savunma, Unidef ve GES Mühendislik Fuara katılıyor.

OTOKAR firması BIDEC 2019’da; COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının Yaralı Tahliye Aracı versiyonu, URAL Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının Personel Taşıyıcı versiyonu ve ARMA 6×6 Zırhlı Muharebe Aracının Amfibik Personel Taşıyıcı versiyonunu katılımcıların beğenisine sundu.

32 binden fazla Otokar askeri aracının 35’ten fazla ülkede, çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, riskli bölgelerde başarıyla hizmet verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcıların yeni kullanıcılar için referans olduğunu söyledi.

Fuarda meskun mahal muharebelerinde kullanılan ASELSAN’ın ürettiği Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi SARP-L, Toyota Land Cruiser entegre edilmiş bir modelide sergilendi.

Kaynak: ArmyRecognition

Dünyanın önde gelen özel sektör zırhlı araça üreticisi STREIT Grub fuara dört tip tekerlekli APC (Zırhlı Personel Taşıyıcı) ve zırh korumalı Lexus SUV modeli ile katıldı. STREIT Grub, 4×4, 6×6 ve 8×8 konfigürasyonlarında 25’ten fazla tekerlekli APC modelini geliştirdi ve üretti.

Kaynak: ArmyRecognition

KAYNAK: Ajanslar, BIDEC, OTAKAR,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here