ABD Donanmasının en pahallı uçak gemisi USS Gerald R. Ford (CVN 78) Onbeş aylık bakım ve iyileştirmenin ardından denize tekrar açıldı.

USS Gerald R. Ford uçak gemisi, ABD donamasının 40 yıllık süreç içerisinde ilk yeni uçak gemisi sınıfı olacak. Donanma, Nimitz sınıfı uçak gemilerini Ford sınıfı uçak gemileri ile değiştirmeye başlayacak.

Donanma yetkilisi, uçak gemisinin iskeleyi terk etmeden önce 5 gün boyunca büyük sistemleri test ettiğini ardından Newport News Shipbuilding iskelesinden Cuma günü ayrıldığını söyledi. USS Gerald R. Ford (CVN 78) deniz denemelerini Atlantik Okyanusunda devam edecek.

Yıl boyunca devam eden bakım ve iyileştirme safhasında geminin nükleer itme sistemlerinde çıkan problemler çözüldü, yeni silah yükleme asansörlerinde ortaya çıkan güçlükler giderildi. Bu iyileştirmelerden dolayı 13 Milyar dolar değerindeki geminin denize açılması 15 ay uzadı.

Deniz Kuvvetleri Sekreteri Richard V. Spencer, (soldan üçüncü) USS Gerald R. Ford’un (CVN 78) üst kademe subayları, problemler sonrası iyileştirilen silah asansörünün (AWE) uçuş güvertesinde gösterisini izliyor.

Gemi mürettebatı ve Newport News Shipbuilding mühendisleri uzun bakım süresi boyunca sürdürülen ya da değiştirilen sistemlerin Test Sonrası Kullanılabilirliği (PSA) doğrulaması yapılacak.

ABD Donanması 29 Ekim’de yayınladığı görüntülerde USS Gerald R. Ford (CVN 78) uçak gemisi yüksek hızda keskin dönüş yapıyor.

Yeni tasarlalan iki nükleer reaktörle donatılmış olan gemi, diğer uçak gemilerinden yüzde 250 daha fazla elektrik kapasitesine sahip. Yeni Teknolojiler ile uçakların silah yüklemesi daha hızlı yapılacak ve uçakların kalkışları daha hızlı olacak.

USS Gerald R. Ford (CVN 78) deniz denemelerinin arıdından Norfolk Deniz üssüne geri dönecek. Gemi daha sonra yakıt sistemlerini sertifikalandırma, uçuş güvertesini sertifikalandırma, uçak uyumluluk testleri ve gemiye monte edilen savaş sistemleri testleri süreçlerinden geçecek.

Kaynak: US Navy, Defence Blog, USNI News,

USS Gerald R. Ford (CVN 78) deniz denemeleri için Newport News Shipbuilding iskelesinden ayrılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here