ABD ordusu Avrupa Caydırıcılık Girişimi Operasyonu (Atlantik Resolve) kapsamında Black Hawk ve Apache helikopterlerinden oluşan büyük bir askeri sevkiyatı Yunanistan’ın Volos şehrine gerçekleştirdi.

Ordu yetkilileri, 3.Havacılık Tugayına bağlı AH-64 Apaches, HH-60 ve UH-60 Kara Şahin helikopterlerinin 27 Ekim’de Yunanistan’ın Volos kentine geldiğini açıkladı.

Müttefikler arasında bağları güçlendirmek amacıyla yapılan sevkiyatın ardından ortak uluslararası eğitim tatbikatları gerçekleştirilecek.

Yapılan bu sevkiyatın Atlantik operasyonun (Atlantik Resolve) beşincisi olduğu belirtildi. Ayrıca 3.Havacılık Tugayına bağlı 1.700 Asker, 50 UH-60 ve HH-60 Kara Şahin, 10 CH-47 Chinooks, 20 AH-64 Apaches ve 2.000’den fazla tekerlekli aracın ortak eğitimlere katılmak için iki ayrı limana geldiği belirtildi.

Atlantik Operasyonları (Atlantic Resolve) Amerika’nın NATO müttefikleri ve Avrupa ortaklarının barış ve istikrarını korumak amcıyla tasarlanan bir dizi rotasyon operasyonudur.

Atlantik Operasyonları, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı 2014 müdahalesinin ardından ABD’nin bölgedeki hava, kara ve deniz mevcudiyetinin arttırılması amacıyla NATO’nun doğu kanadındaki caydırıcı duruşunu güçlendirmek için attığı adımlardan biri olarak gösterilmektedir.

Kaynak: DVİDS, Ajanslar, Defence Blog,

Yunanistan’ın Volos Limanına inen ABD Ordusuna ait AH-64 Helikopteri
Yunanistan’ın Volos Limanına inen ABD Ordusuna ait AH-64 Helikopteri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here