Fransız Savunma İhale Ajansı (DGA) yenilenen iki Deniz Karakol Uçağı (ATL2) Dassault Atlantique 2′nin Fransız Donanmasında göreve başlamasına onay verdi.

Fransız Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan 22 adet ATL2 MPA’dan 18’i ‘Standart 6’ adı verilen program çerçevesinde yenileniyor. Bu yenilme sonucunda Deniz Karakol Uçakları (MPA) 2030 yılına kadar envanterde kalacak.

Yenileme programında “Logiciel de traitement de l´formation nouvelle génération” (LOTI-NG) adı verilen yeni bir savaş sisteminin eklenmesini içeriyor. Sistem uçağa eklenen yeni sensörler vasıtasıyla toplanan veriler ile taktiksel resim oluşturmasına imkan sağlıyor.Yenileme ile uçaklarda bulunan analog operatöreler yerini dijital operatörlere bırakacak.

Diğer bir yenilemede ‘Sous-système traitement akustik numérique’ (STAN) adı verilen akustik alt sisteminin yükseltilmesidir. Bu yenileme ile öncekinden daha fazla Sonobuoy’ (uçaktan atılan küçük bir şamandıra harcanabilir sonar sistemidir.) kullanılıp daha geniş frekans aralığında tarama yapabilecek.

Boeing P-8A Poseidon uçaklarında kullanılan Wescam MX-20 Elektro-Optik Gözetleme Sistemi (EO) ATL2 uçaklarına entegre edilecek.Bu sistem bazı ATL2 uçaklarına yüklenmişti. ‘Standart 6’ yenilenmesi ile farklı operatörler Wescam MX-20 elde ettiği görüntülere aynı anda ulaşabilecek.

‘Standart 6’ yenilemesinde en büyük değişim Thales Searchmaster Active  Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) radarının entegre edilmesiyle olacak. Radar Dassault Atlantique 2 (ATL2) uçaklarına en üst düzeyde operasyonel performans sunacak.

Denizaltı tehditinin 70’lerin ortasında artması üzerine Fransa Deniz Karakol Uçağı üretmeye karar verdi. İlk prototip iki adet Dassault Atlantique 2 (ATL2) uçağı üretildi. İlk uçuşunu 8 Mayıs 1981’de Toulouse-Blagnac’ta yaptı. Fransız Savunma Bakanlığı 1982 yılında resmi üretim lansmanını duyurdu. İlk uçak Ekim 1989’da Fransız Donanması’na teslim edildi.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ’NİN ‘MELTEM-3’ PROJESİ SONUÇLANMAYI BEKLİYOR

Türk Deniz Kuvvetleri’nin su üstü harbi (SUH/ASUW) ve denizaltı harbinde (DSH/ASW) kullanılmak üzere başalattığı MELTEM projesi devam ediyor. MELTEM -3 Projesi kapsamında 2013’ün Temmuz ayında 2 adet ATR-72/600 Genel Maksat Uçağı envantere girmişti.

MELTEM-3 Projesi ile 8 adet ATR-72/600 Deniz Karakol [D/K] Uçağı’na sahip olunması hedeflenmektedir.

TAI ve TUSAŞ tesislerinde altı adet ATR-72/600 D/K uçağından ilkinin sertifikasyon ve kabul testlerinin tamamlanmasının ardından Şubat 2017’de teslim edilmesi ve teslimatların 2018’de tamamlanması planlanmıştı. Ancak sertifikasyon testlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu teslimat henüz gerçekleştirilemedi. Sorunların aşılması durumunda modifikasyonları tamamlanan uçakların teslimatına bu yıl başlanarak 2019’da tamamlanabileceği belirtiliyor.

Ayrıca Yunan Donanmasında ve Hava Kuvvetlerinde görev yapan P-3B Orion deniz devriye uçaklarının modernize edilmiş ilk uçağı üst düzey yetkililerin katıldığı tören ile Mayıs ayında teslim almıştı.

KAYNAK: Ajanslar, dassault-aviation,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here