Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’ye gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Suriye’nin kuzeyinde son dönem rejimin artan taciz ve saldırılarına ilişkin Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonla görüştüğünü berlirten Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bu konuda karşılıklı bir takım tedbirler almamız gerektiği konusunda mutabık kaldık” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’ye gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Suriye’nin kuzeyinde son dönem rejimin artan taciz ve saldırılarına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinde çeşitli faaliyetlerinin olduğunu anımsattı.

Akar konuşmalarına şöyle devam etti: “O muhtıralar çerçevesinde taraflar bunlara uymak suretiyle faaliyetlerini sürdürüyorlar. Orada bir ateşkes, ateşkesin ilanı ve bunun sürdürülmesi, bunun sağlanması söz konusu. Buna bağlı olarak da istikrarın bir an önce sağlanıp barışa giden yolun açılması. Bu konuda taraflar üzerlerine düşen görevleri yapıyorlar. Her ne kadar zaman zaman bir takım ateşkes ihlalleri, saldırılar olsa da, ‘kontrol dışında olduğu’ söyleniyor bunların, bunlara karşı Silahlı Kuvvetlerimiz, Mehmetçik hiçbir şekilde taviz vermeden yapılan her türlü saldırıya, tacize karşı elindeki tüm imkanları kullanmak suretiyle gerekli karşılığı veriyor. 1 Mart’tan bugüne kadar teröristlerin yaptıkları girişimler, saldırılar var. Bunlara karşı verilen karşılık sonucunda çoğunluğu Suriye’nin kuzeyi olmak üzere Irak’ın kuzeyi ile birlikte 200’den fazla terörist etkisiz hale getirildi.”

Akar, “Biraz önce Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmemiz oldu. Gayet yapıcı bir görüşmeydi. Karşılıklı bütün farklılıkları, mutabakat muhtırasındaki ihlalleri dile getirdik. Bu konuda karşılıklı bir takım tedbirler almamız gerektiği konusunda mutabık kaldık ve çalışmalarımızı bu şekilde sürdürüyoruz. Amacımız, dileğimiz bölgedeki ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve bir an önce barışın gelmesi. Bu konudaki katkılarımızı Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak her düzeyde yaptık, yapmaya devam ediyoruz.”

Görüşmede, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun tedbirlerler konusundaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Bakan Akar, “Alacaklar” karşılığını verdi.

İhlallerin nedenlerine yönelik soru üzerine de Bakan Akar, “Terörist grupların bir an önce kontrol altına alınması lazım. Onlara karşı bir takım tedbirlerin yürürlüğe girmesi lazım. Bu konuda karşılıklı çalışmak konusunda mutabık kaldık” diye konuştu.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here