AB, Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetleyen İrini adlı askeri misyonunun süresini uzattı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlar Konseyi, Mayıs 2020’den bu yana Doğu Akdeniz’de Libya’ya yönelik Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosu kararını denetlemek üzere görev yapan İrini adlı askeri deniz misyonunun süresini Mart 2023’e kadar uzattı.

Libya’ya silah taşıdığından şüphe edilen gemileri denetleyen misyon, aynı zamanda Libya’dan muhtemel yasa dışı petrol sevkiyatı ya da insan kaçakçılarıyla ilgili de bilgi topluyor.

Ancak İrini’nin silah ambargosunu denetleme görevi etkili olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. BM uzmanları, Libya’da hâlâ çok sayıda ülkenin aktif olduğunu belirterek ambargonun delindiğine dikkat çekiyor.BM’nin silah ambargosunu delen ülkeler arasında Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya’nın adı geçiyor. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de Ocak 2020’de düzenlenen Libya zirvesinde Birleşmiş Miletler’in (BM) silah ambargosu kararına bağlı kalınması konusunda uzlaşma sağlanmış, AB de ambargonun denetlenmesi için geçen mayıs ayında İrini askeri misyonunu oluşturmuştu.

Kaynak: DW, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here