Kaliforniya kıyılarındaki tatbikat sırasında Güdümlü füze destroyeri USS Chafee (DDG 90) Tomahawk Block V seyir füzesi fırlatılıyor.Kaynak: US Navy

ABD Raytheon firması ilk yeni nesil Tomahawk Blok-V seyir füzesini ABD Donanmasına telim etti. Deniz saldırı kabiliyeti (Block Va) ve programlanabilir savaş başlığı (Block Vb) geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Yeni varyant gelişmiş navigasyon ve iletişim yeteneklerine sahip olacak. Tomahawk füzesi savaş gemileri ve denizaltılardan fırlatılan GPS güdümlü bir seyir füzesidir. İyi korunan hava sahasında 1000 mil ötedeki hedefleri vurabilir.

Raytheon firması Deniz Sistemleri Başkan yardımcısı Kim Ernzen, ” ilk teslimat Donanma ve Raytheon arasındaki yıllarca süren ekip çalışmasının doruk noktasına işaret ediyor. Yapılan geliştirmeler Tomahawk’ın Donanma’ya sağladığı avantajları gelecek yıllarda daha da arttıracak.” ifadelerini kullandı.

Deniz saldırı kabiliyeti (Block Va) ve genişletilmiş kara saldırı kabiliyeti için programlanabilir savaş başlığı (Block Vb) gibi ek yetenekler gelecekteki teslimatlar için geliştirme aşamasındadır.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ne göre, Tomahawk’ın menzili, Çin’in DF-26 (2.490 mil ) ve DF-21 (1.335 mil ) uzun menzilli seyir füzeleri hesaba katıldığında Asya-Pasifik bölgesinde çok önemli olduğu belirtildi.

Blok-V ilk yükseltilmesi iletişim ve navigasyon sistemlerinde olacak. Buda seyir füzesini Elektronik Harp ortamda çalışmasını ve tespit edilmesini zorlaştıracak. Raytheon yetkilileri navigasyon sistemi geliştirimeleri ile GPS devreden çıkarılsa bile füzenin hedefleri vurmasını sağlayacağını söyledi.

Son dönemde süpersonik hızlarda füzelere vurgu yapılırken, Tomahawk füzeleri ses altı düşük hızlarda üretmeye devam ediliyor. Uzmanlar ses altı füzelerin en büyük avantajı menzil olduğunu söylüyor. Yakıt açısından daha uygun hızla 1.000 milden daha fazla yol alabiliyor. Bu menzilde bir süpersonik uçurmak isterseniz çok büyük bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Uzmanlar Süpersonik hızlarda füzeler son yıllardaki gelişmeler ile öne çıkarken, ses altı Tomahawk gibi füzelerin hala bir yeri olduğunu söyledi.

Donanmanın Tomahawk üzerinde durmasının diğer sebebi ise fiyatıdır.Seyir füzeleri 1 milyon dolar aralığında kalmayı başardı.Örneğin Raytheon’un süpersonik SM-6’sı Mach 3,5 hızlarına ulaşabilir fakat atış başına 4 kattan fazla maliyeti bulunmaktadır. Maliyetin, özellikle düşük kaliteli görevler için Tomahawk’a büyük avantaj sağlamaktadır.

ABD Donanması ve Raytheon firması 2020 yılı içerisinde Blok-V operasyonel uçuş testlerini tamamladı. İlk etapta tüm Blok-IV seyir füzeleri yeniden sertifikalandırılacak ve modernize edilmiş ömürleri 15 yıl daha uzamış Blok-V olarak teslim edilecek.

Kaynak: Raytheon, Defence News, Navaltoday,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here