Rusya donanmasına ait savaş gemilerinin Baltık Denizi ve Karadenize giren ABD savaş gemilerini yakından takip ettikleri açıklandı.

Rusya Ulusal Savunma Yönetimi Merkezi, Rusya donanmasına ait Proje 20380 Boykiy  ve Soobrazitelnıy isimli iki korvet, Baltık denizine giren Arleigh Burke sınıfı USS Gravely (DDG-107) ve USS Porter (DDG-78) destroyerini takip ettiklerini açıkladı.

Merkezi’nin açıklamasında, “Baltık Filosu güçleri Baltık denizinin güneyine giren ABD donanmasına ait Gravely ve Porter destroyer gemilerine refakat ediliyor. Rusya donanmasını Boykiy ve Soobrazitelnıy gemileri, ABD gemilerinin eylemlerini gözlemliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca ABD’nin 6.Filosuna bağlı Arleigh Burke sınıfı USS Donald Cook (DDG 75) destroyeri 20 Ocak’ta İstanbul Boğazından Karadenize geçti.

Karadeniz’e giren ABD destroyerinin Gürcistan’daki Batum limanına demirlediği, Gürcistan sınır güvenlik güçlerinin açıklamasına göre, ABD destroyeri 25 Ocak’a kadar Gürcistan karasularında kalacak.Ziyaretin amacının Karadeniz ve bölgedeki istikrarı güçlendirmek olduğu ifade edildi.

Kaynak: US Navy, NATO, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here