Barış Pınarı Harekatı’nda Tel Abyad ilçe merkezinin tamamı YPG/PKK’lı teröristlerden kurtarıldı. Harekatta 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Tel Abyad ilçesinin kenar mahallelerinde çatışmalar yoğunlaştı.Çatışmaların ardından öğle saatlerinde ilçenin batısı Suriye Milli Ordusu (SMO) ve TSK unsurları tarafından ele geçirildi. İlerleyen birlikler şehrin belediye binasını, daha sonra şehrin tamamında kontrolu sağladı. Fakat bazı noktalarda çatışmalar hala devam ediyor.

M-4 KARAYOLU KONTROL ALTINA ALINDI

Barış Pınarı Harekatı kapsamında icra edilen operasyonlar neticesinde 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandığı açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı kapsamında başarıyla icra edilen operasyonlar neticesinde, 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandı.” ifadesi kullanıldı.

Sabah saatlerinde Tel Abyad ilçesinin Suluk beldesi de YPG/PKK’lı teröristlerden kurtarıldığı bildirildi.

Suriye-Türkiye sınırındaki Rasulayn ve Tel Abyad ilçesinde 42 köy harekat kapsamında teröristlerden kurtarıldı.

Rasulayn ve Tel Abyad’da alınan köyler şunlar: Ziyade, Saide, Dadat, Dabaa, Ruveybe, Serd, Cendavi, İsavi, Diik Şarki, Abu Kabir, Huylan Şarkiye, Rakba, Muhysiniyye, Kuneytira, Zazua, Şakba, Tel Abdullah, Um Harmala, Kattar, Er Rasim, Turuydin, Rafah, El Gacir, Camus, Hüsnü Garbiyya, Hüsnü Şarkiyya, Hatun, Kayun, Ayşah, Bir Aflaah, Recan, Acla, Ebu Calut, Kulayah, Advaniyye, Samo, Şeria, Bir Şamoo, Mabruka, Deham, Raviye ve Tuveyne.

Kaynak: NTV

9 Ekim’de başlayan harekatta şu ana kadar toplam 2 ilçe merkezi, 1 belde ve 56 köy YPG/PKK’dan ele geçirilmiş oldu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın akşam saat 8:12’de yaptığı açıklamada, ” Başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 525 oldu.” denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 18 VATANDAŞIMIZ ŞEHİT OLDU, 147 VATANDAŞIMIZ DA YARALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sınır şehirlerimize yapılan saldırılarda önemli bir bölümü çocuk olmak üzere 18 vatandaşımız şehit oldu, 147 vatandaşımız da yaralandı” dedi.

İki asker ve 16 Suriye Milli Ordusu mensubunun şehit olduğunu bildiren Erdoğan 27 asker ve 57 Suriye Milli Ordusu mensubunun yaralandığını kaydetti. 490 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyleyen Erdoğan, 440’ının öldürüldüğünü, 26’sının yaralı olduğunu ve 24’ünün teslim alındığını belirtti.

Erdoğan şu ana kadar kontrol altına alınan alanın büyüklüğünün 109 kilometrekare olduğunu kaydetti.

PENTAGON: ABD ASKERLERİ SURİYE’NİN KUZEYİNDEN TAMAMEN ÇEKİLECEK

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Pazar günü CBS televizyonuna yaptığı açıklamada ABD’nin bin kadar askerini Suriye’nin kuzeyinden en güvenli ve hızlı şekilde çekmeye hazırlandığını söyledi.

Esper, “Son 24 saatte Türkler’in saldırılarını önceden planladıklarından daha güneye ve batıya doğru genişletme eğiliminde olduklarını öğrendik. Ayrıca 24 saatte Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriyeliler ve Ruslarla Türkler’e karşı kuzeyde bir saldırı yapmak için anlaşma yapmaya çalıştıklarını öğrendik” dedi.

Esper, Suriye’de kalan ABD askerlerinin Türk birlikleri ve SDG arasında sıkıştığını kaydetti.

Esper, ABD askerlerinin iki ilerleyen ordunun arasında kaldığını ve bunun savunması imkansız bir durum olduğunu söyledi. “Bu nedenle dün gece Başkan’la ve ulusal güvenlik ekibinin geri kalanıyla konuştum” diyen Esper Başkan’ın ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeyinden temkinli şekilde ayrılması komutunu verdiğini kaydetti.

Esper ABD güçlerinin kendini savunma hakkına sahip olduklarını söyledi ve gerekli olması halinde ABD askerlerinin bu hakkını kullanacağını belirtti.

SURİYE DEVLET AJANSI SANA: SURİYE ORDUSU, TÜRK SALDIRISINA KARŞI KOYMAK ÜZERE KUZEYE HAREKET ETMEYE BAŞLADI

Suriye devlet haber ajansı SANA, “Suriye ordusu birlikleri, ‘Türk saldırısına karşı koymak’ üzere kuzeye hareket etmeye başladı” duyurusunda bulundu.

Ajansın haberine göre Suriye hükümet birlikleri, TSK ile müttefik güçlerinin harekata devam ettiği ülkenin kuzeyine hareket etmeye başladı.

Ajans, “Suriye ordusu birlikleri, ‘Türk saldırısına karşı koymak’ üzere kuzeye hareket etmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Daha önce Şam yönetimine yakın El Mayadin televizyonu, kendi kaynaklarına dayanarak Suriye ordusunun 48 saat içinde Menbiç ve Kobani’ye gireceğini ileri sürmüştü.

BİNLERCE TIR SİLAHLA DONATILAN YPG 5 GÜN İÇİNDE ÇÖKTÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahada bir zırhlı ve mekanize piyade harekâtı gerçekleştirmeden, sadece Suriye Milli Ordusu, özel Kuvvetler, Komando, hava ve topçu eşgüdümüyle, binlerce tır silahla donatılan ve eğitilen PYD/YPG’nin 5 gün içinde tamamen çökmesi dikkat çekicidir.

İnsansız Hava Araçları (İHA ve SİHA) harekatta etkin olarak kullanılması bu gücün önemini daha da arttırmıştır, gelecekteki operasyonlarda yoğun İHA ve SİHA kullanımı devam edecektir.

Türk ordusu ve Suriye Milli Ordusu korkusundan dolayı KOBANİ şehrinin Esad rejimine bırakılması Suriye Ordusu ile Türk ordusunu çatışma durumuna getirmiştir.

Kaynak: MSB, Ajanslar, NTV, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here