Fırat’ın doğusunda başlayan Barış Pınarı Harekatı’nın 7’inci gününde, ABD öncülüğündeki koalisyon askerleri Münbiç’ten çekildi, ardından Rus ordusu Türk ve Suriye ordusu arasında bölgede devriye görevi yaptığı bildirildi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Myles B. Caggins, koalisyon güçlerinin Münbiç’ten  çekildiğini açıkladı. Sözcü Caggins gelişmeyi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı notla duyurdu.

ABD basınına konuşan Savunma Bakanlığından üst düzey yetkili ise, ordunun acil çekilme başlatarak Rus ordusunun bölgede konuşlanmasına yardım ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi ise, öncelikli hedefimiz Suriye’de ateşkesin sağlanması için diplomasi uygulamak olduğunu söyledi. ABD askerlerinin tamamı Menbiç’ten çıktı diyen Dışişleri yetkilisi, “Suriye’nin kuzeydoğusunda hava sahası hala ABD’nin kontrolünde” dedi.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI ANKARA’YA GELİYOR

ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Ankara’ya geliyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ”Başkan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir çözüm bulunana kadar Türkiye’ye yönelik yaptırımların kalacağını söyleyecek” denildi.

Açıklamaya göre ABD heyetinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de olacak.

Rus askerleri Münbiç’de devriye görevinde

Koalisyonun Münbiç’den çekildiği haberi Suriye ordusunun kente girmesinin ardından geldi. Münbiç’deki son duruma ilişkin bir açıklamayıda Rusya Savunma Bakanlığı yaptı.Açıklamada Rus askerlerinin Suriye’nin kuzeyinde Türk ve Suriye ordusu arasında bölgede devriye görevi yaptığı bildirildi. Münbiç bölgesinde Rus askerlerinin Türk ordusu ile koordinasyon halinde olduğu vurgulanırken kentin kontrolünün Suriye ordusunda olduğu ifade edildi.

Suriye Milli Ordusuna ait güçlerde Münbiç sanırında konuşlanmış durumda.

Fırat’ın batısında Münbiç bölgesindeki hareketlilik KAYNAK: NTV

MÜNBİÇ BÖLGESİNDE İKİ ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU

Münbiç bölgesinden TSK unsurlarının havan saldırısı yapıldı. İki asker şehit oldu, 7 askerde yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Münbiç bölgesinden teröristler tarafından havan ve topçu atışı yapıldı.İki askerin şehit olduğu, 7 askerinde yaralandığı saldırıya anında karşılık verildi. Ateş açılan bölgedeki en az 15 terörist etkisiz hala getirildiği bildirildi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklamada, “Fırat’ın doğusunda planlandığı gibi başarılı şekilde devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 611 oldu.” denildi.

RUSYA: TÜRKİYE VE SURİYE GÖRÜŞMELERE YAPIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye ile Suriye’nin savunma bakanlıkları, istihbarat servisleri ve dışişleri bakanlıkları üstünden ‘gerçek zamanlı olarak’ diyalog halinde olduklarını söyledi.

Kremlin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türk ve Suriye ordularının sahada doğrudan karşı karşıya gelme ve çatışma içerisine girme ihtimallerine ilişkin olarak, “Bunun kimsenin menfaatine olmadığı gibi kabul edilemez bir şey de olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla böyle bir şeyin gerçekleşmesine elbette izin vermeyeceğiz” dedi.

Lavrentyev, Ankara ile Şam’ın savunma bakanlıkları, dışişleri bakanlıkları ve istihbarat servisleri üstünden gerçek zamanlı görüşmeler gerçekleştirmekte olduğunu ekledi.

FIRAT’IN DOĞUSUNDA HAREKAT DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı bütün hızıyla devam ediyor.Şu ana kadar Bin kilometre karelik alan teröristlerden arındırılmış durumda. İki ilçe bir belde 56 köyde kontrol altına alındı.

Resulayn’da meskun mahal çatışmaları devam ediyor. Suriye Milli Ordusu (SMO) mensupları ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile evlere gizlenen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyonlarına hız verdi. SMO operasyonlarına Türk topçusuda destek veridi. Resulayn’ın merkezinde ve kırsalında tespit edilen terör örgütü mevzileri, mühimmat depoları Fırtına obüsleri tarafından vuruldu.

Tel Abyad’da devam eden arama tarama faliyetlerinde ise terör örgütüne ait çok sayıda silah ve mühimmat bulundu. Teröristlerin barınma alanı olarak kullandığı binada çok sayıda havan topu mermileri piyade ve ağır nakineli tüfekler ile mühimmat ele geçirildi. Ele geçirilen silahlar arasındaki güdümlü anti tank roketleri dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanlığı, “Rasulayn ve Tel Abyad ilçe merkezleri ile köy ve mezralarında; arama-tarama ve mayın/EYP temizleme çalışmaları devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tel Abyad’ı terkeden siviller güvenlik kontrollerinin ardından evlerine dönmeye başladı.

HAVAN SALDIRISINDA 2 KİŞİ ÖLDÜ, 12 KİŞİ YARALANDI

Mardin’in Kızıltepe ilçesine düzenlenen havan saldırısında 2 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı.

Terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bir bölgeden Kızıltepe ilçesinin kırsal Taşlıca Mahallesi’nde sivillerin olduğu noktaya havanlı saldırılar gerçekleştirildi. Saldırılarda 2 sivil hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı.

Harekatın başlangıcından bu yana Teröristlerin havan salıdırlarında şehit olanların sayısı 20’ye yükseldi.

ABD, DEAŞ’LILARI İZLEMEK İÇİN İHA KULLANIYOR

Amerikan Savunma Bakanlığı, askerlerinin güvenliği için, insansız hava araçlarını görevlendirdi. ABD İHA’larının, YPG’nin serbest bıraktığı DEAŞ militanlarını izlemek yerine, askerlerin bulunduğu bölgede devriye uçuşları gerçekleştirdiği duyuruldu.

MQ-9 Reaper ABD İHA’sı

Daily Beast sitesinin askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait İHA’ların DEAŞ’lıları yanında geri çekilen ABD askerlerinin güvenliğinide sağlıyor. ABD’nin çekilme kararının ardından ABD askerleri Irak Ürüdün sınırı yakılarındaki El Tanf Üssü’ne çekilmişti.

İNGİLTERE TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞINI ASKIYA ALDI

İngiltere de silahların “Suriye’deki operasyonda kullanılma ihtimaline karşı” Türkiye’ye silah satışını askıya aldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Suriye’de süren askeri operasyon nedeniyle Türkiye’ye silah satışının askıya alındığını açıkladı.

Raab “İngiltere hükümeti silah iracatına yönelik sorumluluklarını çok ciddiye alıyor ve bu durumda, Türkiye’ye yaptığımız savunma ihracatını çok dikkatli ve sürekli bir inceleme altıda tutacağız. Bu inceleme bitene kadar Suriye’deki askeri operasyonlarda kullanılabilecek mallara yeni ihracat izni verilmeyecek” dedi.

Raab ayrıca Türkiye’nin ülkesindeki Suriyeli mültecileri Avrupalı müttefiklerine karşı “jeopolitik piyon” olarak kullanamayacağını ve Suriye’de tek taraflı bir demografik değişiklik yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

İTALYA VE İSPANYA’DA SİLAH SATIŞINI ASKIYA ALDI

İngiltere’nin ardından İtalya ve İspanya Barış Pınarı Operasyonu’nun gerekçe göstererek Türkiye’ye silah satışını durdurduklarını açıkladı.

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, AB dışişleri bakanları toplantısının ardından, “Önümüzdeki birkaç saat içinde bakanlar kararnamesi ile gelecek sözleşmelerde Türkiye’ye silah ihracını durduracağız” açıklaması yapmıştı.

İtalya’nın Torino şehrinde ATR-72ASW Deniz Karakol [D/K] uçağı kalkışa hazırlanıyor

Türk Deniz Kuvvetleri’nin MELTEM-3 projesi kapsamında ATR-72ASW Deniz Karakol [D/K] uçaklarının teslimatı bekleniyordu. ATR-72ASW uçağı Torino şehrinde ilk uçuşunu yapmıştı. Deniz Karakol uçaklarının alımı İtalya’nın yasaklama kararınından önce yapıldığı için uçakların Türkiye’ye teslimatını etkilemeyeceği belirtildi.

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılabilecek silahların satışını askıya alacaklarını belirtti.

Bakanlığın açıklamasında, “İspanya, Avrupa Birliği partnerleriyle koordinasyon içinde, Suriye’deki operasyonda kullanılabilecek askeri malzemelerin ihracatı için yeni lisans vermeyecek” dendi.

İstanbul Tuzla tersanesinde inşa edilen Türk Deniz Kuvvetleri’nin en büyük deniz platformu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu‘nun bu kararda etkilenmeyeceği tahmin ediliyor.

Sedef Tersanesine İspanyol Navantia Tersanesi teknik destek sağlıyor. Sedef Tersanesi, Navantia’nın Juan Carlos 1 LHD gemisi tecrübesinden yararlanıyor.

Kaynak: Ajanslar, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here