Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya girebileceği uyarısı geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Polonya’ya 3 bin asker daha göndereceğini açıkladı.

Jake Sullivan Beyaz Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında, Rusya’nın komşu ülke Ukrayna’ya 20 Şubat’ta sona erecek Pekin’deki Kış Olimpiyat Oyunları bitmeden hava ve roket saldırıları başlatabileceğini, böyle bir saldırının da birçok sivilin ölümüne yol açabileceğini belirtti.

Güvenlik danışmanı Sullivan, tüm ABD vatandaşlarına önümüzdeki 24-48 saat içinde ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Polonya’ya 3 bin asker daha göndereceğini açıkladı.ABD’li yetkililer, ek birliklerin Avrupa’daki Amerikan birliklerinden değil, Kuzey Karolina’daki 82. Hava İndirme Tümeni’nden aktarılacağını belirtti. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Şubat ayının başında Polonya’ya bin 700 askerden oluşan bir ek birlik gönderilmesi talimatı vermişti.

ABD ayrıca, NATO Mukabele Gücünün aktifleştirilmesi durumunda Avrupa’ya sevk etmek üzere 8 bin 500 askeri de teyakkuza geçirmişti.

ABD’de isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililerABD Dışişleri Bakanlığının bugün Kiev Büyükelçiliğindeki neredeyse tüm Amerikan personelinin ayrılmaları gerekebileceğini duyurmayı planladığını söyledi.Az sayıda yetkilinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kalabileceğini belirten yetkililer, büyükelçilikteki yaklaşık 200 Amerikalının büyük çoğunluğunun ABD’nin ülkede diplomatik varlığını sürdürebilmesi için Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırına yakın bir yere gönderileceğini dile getirdi.

AB RUSYA’YA YAPTIRIMLARI GÜNDEMİNE ALDI

Ukrayna sınırındaki tansiyon yükselirken ABD Başkanı Biden, Cuma günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de bulunduğu Avrupalı müttefikleriyle video konferans yoluyla istişarelerde bulundu. Berlin’den yapılan açıklamada, Batılı müttefiklerin bölgedeki durumun oldukça ciddi olduğu ve olası bir işgale karşı ivedi ve sert yaptırımlarla cevap verme konusunda mutabık kaldıkları belirtildi. Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, tüm diplomatik çabaların Moskova’yı gerilimi düşürmeye teşvik etme yönünde olduğunu kaydederek, Avrupa’da savaşı önlemenin önemine dikkat çekti.

Avrupa Birliği (AB), olası bir Rus işgaline karşı yaptırımları da gündemine almıştı. Olası yaptırım hazırlıklarına ilişkin daha detaylı bilgi veren AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, finans ve enerji sektörünün yanı sıra, yüksek teknoloji ürünlerinin Rusya’ya ihracatının da gündemdeki yaptırımlar arasında olduğunu belirtti.

BİDEN VE PUTİN GÖRÜŞECEK

Rus RIA haber ajansı ABD Başkanı Biden ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Cumartesi günü telefonda görüşeceğini aktardı.

Reuters haber ajansına göre Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov talebin ABD’den geldiğini söyledi.

Beyaz Saray da iki liderin Cumartesi günü görüşeceğini doğruladı. Reuters’a bilgi veren yetkili “Liderler Cumartesi sabahı görüşecek. Rusya Pazartesi görüşülmesini önerdi. Biz Cumartesi yapılmasını teklif ettik, onlar da kabul etti” dedi.

Kaynak: Ajanslar, DW,VOA,SPUTNİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here