Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, AKSUNGUR’un Deniz, Hava Kuvvetleri ve MİT tarafından kullanıldığını açıkladı. Kotil, ATAK-2 helikopterinin Mart 2023’de uçacağını, aynı yıl Kara Kuvvetlerine 3 adet teslim edileceğini söyledi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil katıldığı bir televizyon programıda projelerin son durumu hakkında bilgi verdi.

TUSAŞ tarafından seri üretime geçen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) ilk teslimatı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yapıldığını belirten Kotil, ANKA’dan gelen 7 yıllık tecrübemizle AKSUNGUR 18 ay gibi kısa bir sürede tasarlandığını söyledi.

Uydu kontrollü AKSUNGUR’un üzerindeki kameralarda bulunan sensörler sayesinde Orman yangınları tespitinde ve üzerine takılan radar ile sahillerimizi ve deniz yüzeyini takip edebildiklerini belirten Temel Kotil, telsiz röllesi konularak havada GSM istasyonu görevi yapabildiğini sözlerine ekledi.

Ayda iki adet AKSUNGUR ürettiklerini belirten Kotil, şu ana kadar 5 adet üretildiğini, Deniz Kuvvetler, Hava Kuvvetleri ve özel görevlerde (MİT) kullanıldığını söyledi.

ŞİMŞEK Hedefe uçak hakkında da bilgi veren Kotil, Hava Savunma Sistemleri için ‘hedef uçak‘ olarak kullanılan ŞİMŞEK,in ikinci görevinin, üzerine patlayacı ekleyerek ‘Kamikaze uçak‘ olarak kullanılabildiğini açıkladı. “Bu hedef uçaklardan AKSUNGUR’un kanatlarına 4 tane bağlayabiliyoruz.” diyen Kotil, Kamikaze İHA’ların yüzlerce ötedeki hedefi vurabildiklerini söyledi.

ŞİMŞEK uçağı üzerine bir verici koyarak kendini F-16 gibi gösterebiliyor. Hava Savunma sistemleri uçağı bir F-16 gibi algılıyor. Böylece hava savunma sistemleri konumları belirlenerek ateş altına alınabiliyor. Kotil, “biz bunu Azerbaycan Karabağ savaşında uyguladık” ifadelerini kullandı.

GÖKBEY helikopterin testlerinin devam ettiğini belirten Kotil, yıl sonuna kadar Jandarmaya 3 adet teslim edileceğini söyledi. Sağlık Bakanlığına bir teklif vereceklerini, bakanlığın alımlarının olacağını sözlerine ekledi.

ATAK-2 Helikopter projesinde 11 ton sınıfında yeni bir helikopter tasaraladıklarını anlatan Kotil, motorunun Ukrayna’dan tedarik edildiğini, helikopterin 18 Mart 2023’te uçacağını söyledi. ATAK-2 helikopterini 2023’te Kara Kuvvetleri’ne 3 tane teslim etmeyi planlanladıklarını sözlerine ekledi.

Temel Kotil, “GÖKBEY’den bir ATAK (T129) helikopteri projemiz vardı, şimdili onu park ettik.Önceliği ATAK-2 projesine verdik, şimdilik onu bekletiyoruz. Fakat daha sonra proje devam edecek..” ifadelerini kullandı.

Kotil, ATAK-2 Helikopter projesi tamamlandıktan sonra 11 ton sınıfında 5 bin beygir gücünde 21 asker taşıyan helikopteri bir yıl sonra 2024 yılında uçurmayı planlıyoruz dedi.

HÜR JET projesinde seri üretime başlandığını söyleyen Kotil, Hava Kuvvetleri’nin 16 adet sipariş verdiğini belirtti. Yaklaşık 1 ton mühimmat taşıdığını, F-16 ya göre uçuş maliyetinin çok uzuz olduğunu söyleyen Kotil, HÜR JET’in 2023 ilk uçuşunu, testlerin ardından 2025 yılında envantere gireceğini açıkladı.

Bizim arkadaşlarımız bilgisayar mouse ile kuyu kazdığını belirten Kotil, Şu an TUSAŞ’DA 5 bine yakın mühendis çalıştığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here