ABD Başkanı Biden, Ukrayna’da bulunan Amerikan vatandaşlarının ülkeyi terk etmeleri çağrısı yaptı, tahliye için bu ülkeye asker göndermeyeceklerini ifade etti. Hollanda, Japonya ve Romanya vatandaşlarına Ukrayna’yı derhal terk edin mesajı gönderdi.

NBC televizyonuna konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD birliklerinin tahliye operasyonu düzenlemesinin mümkün olamayacağına söyledi. Ukrayna’da bulunan ABD vatandaşlarına ülkeyi “şimdi” terk etmeleri çağrısında bulundu.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “(Rusya-Ukrayna gerilimi) Gidişatın hızlı şekilde kötüleşebileceğine yönelik giderek artan bir ihtimal bulunuyor.” değerlendirmesi yapıldı. Ukrayna’ya yönelik seyahat uyarısının en üst seviyeye çekildiği bildirilen açıklamada, Japon vatandaşlarına, derhal bu ülkeden ayrılmaları ve “amacına bakılmaksızın” bu ülkeye seyahatten kaçınmaları tavsiye edildi.

İNGİLTERE DOĞU AKDENİZ, KARADENİZ VE GÜNEY KIBRIS’A EK GEMİ VE SAVAŞ UÇAĞI GÖNDERİYOR

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’nin Rusya’yı caydırma çabalarının bir parçası olarak Doğu Akdeniz ve Karadeniz’e gemiler gönderileceğini ve Kıbrıs’a konuşlandırılan Typhoon savaş uçaklarının sayısını artıracağını duyurdu.

NATO’nun Ukrayna sınırına yığınak yapan Rusya’ya karşı doğu kanadını güçlendirme planı hazırladığı bildirildi. Plan çerçevesinde Romanya, Bulgaristan ve Slovakya’ya çok uluslu birlikler konuşlandırılacak.

NATO’nun halihazırda Baltık ülkeleri Estonya, Litvanya ve Letonya ile Polonya’da muharip güçleri bulunuyor. Takviye planına göre Romanya’nın yanı sıra Bulgaristan ve Slovakya’ya da çok uluslu NATO birlikleri konuşlandırılacak.

ABD ordusu, askerlerini Ukrayna’nın komşuları Polonya ve Romanya’ya konuşlandırmıştı.

Batılı kaynaklara göre Rusya, Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker konuşlandırmış durumda. Rusya, gerginliğin azaltılması için güvenlik garantisi olarak NATO’nun doğuya doğru genişleme planından vazgeçerek Ukrayna’yı ittifak üyesi olarak kabul etmemesini istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here