ABD Dışişleri Bakanlığı, Rafale anlaşmasının ardından Endonezya’ya 13 milyar dolarlık F-15EX satışını onayladı.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, Endonezya’nın on yıllık savunma bütçesinde hem Rafale hem de F-15EX’i satın alma planlarının olduğunu açıklamıştı.

Endonezya’nın Fransız yapımı Dassault Rafale savaş uçağı alacağını duyurmasından birkaç saat sonra, ABD Dışişleri Bakanlığı, tahmini 13.9 milyar dolar değerinde 36 F-15EX savaş uçağı satın alımasına izin verdiğini açıkladı.

Açıklamada, “Bu satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan, önemli bir bölgesel ortağın, güvenliğini artırarak ABD’nin, dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Endonezya’nın güçlü ve etkili savunma yeteneğini geliştirmesi ve sürdürmesi için yardım etmek, ABD ulusal çıkarları için önemlidir” denildi.

Endonezya başkenti Jakarta’da dün düzenlenen tören ile 42 adet yeni nesil Rafale savaş uçağı alınması için sözleşme imzalanmıştı.Sözleşmenin değeri açıklanmadı, fakat 12-15 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Önerilen pakette 36 F-15ID uçağı, 87 adet F110-GE-129 veya F100-PW-229 motor, 45 adet AN/APG-82(v)1 gelişmiş elektronik olarak taranan dizi radar, 45 adet AN/ALQ-250 Eagle (EPAWSS) yer alacak. Ayrıca 48 Gelişmiş Ekran Çekirdek İşlemcisi (ADCP) II dijital bilgisayar, 40 AN/AAQ-13 LANTIRN navigasyon pod, 40 AN/AAQ-33 Sniper Gelişmiş Hedefleme podu olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here