Baykar tarafından geliştirilen kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip Bayraktar TB3, ‘teker kesme’ testini başarıyla tamamladı.”

Baykar, X platformundan yaptığı duyuruda, “Kanatlanmaya hazırız! #BayraktarTB3 teker kesme testini başarıyla tamamladı.” ifadeleri kullanıldı.

Bayraktar TB3’ün ilk koşu testini 13 Ekim Cuma günü başarıyla tamamlamıştı.

Bayraktar TB3, keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahiptir.

Baykar Savunma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da kullanılması planlanan Bayraktar TB3’ün ilk fotoğraflarını Mart ayında paylaşmıştı.

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı, ilk kez nisan ayında TEKNOFEST İstanbul’da sergilenmişti.

Eski Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından Mart 2021’de yapılan açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağını söylemişti.

İTÜ SAVTEK tarafından Ocak 2022’de düzenlenen Savunma Teknolojileri Günleri etkinliğine katılan TEI (TUSAŞ Motor Sanayii) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, AKINCI C ve TB3’de TEI motorlarını kullanmak için çalışma başlattıklarını açıklamıştı.

TB-3 Bayraktar, 14 metre kanat açıklığı, 8.35 metre uzunluğa ve 2.6 metre yüksekliğe sahiptir. 125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı ile Maksimum Hız, 280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi ve 24 saat havada kalış süresi bulunmaktadır. Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne ve 1450 kilogram kalkış ağırlığına sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here