Belarus’ta bulunan düzensiz göçmenlerin Polonya’ya girebilmek için kitlesel şekilde sınıra doğru hareket etmesinin ardından Polonya hükümeti sınırı kapattığını bildirdi. Polonya Belarus sınırına 12 bin asker gönderdiği bildirildi.

Alarm durumuna geçen Polonya ordusu, göçmenlerin geçişini durdurabilmek için güvenlik güçlerini sınıra konuşlandırırken, Müller sınırının Belarus tarafında çoğu Afganistan ve Irak’tan gelen 3-4 bin göçmenin beklediğini bildirdi.

Pazartesi günü öğle saatlerinde acil gündemle toplanan Polonya Kriz Masasının aldığı olağanüstü önlemler sonrasında sınıra yeni askeri birlikler sevk edilmişti. 

Sınır muhafızları ve sınırda konuşlandırılan askeri birliklerle, zorla Polonya’ya girmeyi deneyen göçmenler arasındaki çatışmalar yer yer akşam saatlerinde de devam etti.

Sınırdaki gerginliklerin ve çatışmaların aldığı boyut üzerine Polonya hükümeti göçmen krizini tırmandırdığını öne sürdüğü Belarus yetkililerine yönelik bir açıklama yaptı. 

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzky devlet radyosunda Belarus yetkililerini “Sınırda ateşli silahların da kullanıldığı çatışmaların ve ölüm vakalarının meydana gelmesine gayret etmekle” suçladı.

Toplanan grubun, “Almanya, Almanya” şeklinde slogan atması ve Polonya üzerinden Almanya’ya geçmek istediklerini ifade etmesi Gözleri Alman hükümetine çevirdi. Alman basınında çıkan haberlerde, 26 Eylül’deki seçim sonrasında yeni hükümet seçilene kadar idari olarak başbakanlığı sürdüren Merkel‘in 2015’deki benzer bir göçmen dalgasının yenilenmesini engelleme konusunda kesin kararlı olduğu ve Alman yetkililerin Polonya’nın aldığı önlemlere destek sağladığı vurgulandı.

Almanya, 2020’de gerçekleşen Belarus seçimlerini AB’nin tanımamasının ardından, sığınmacıları organize bir şekilde AB dış sınırlarına getirdiğini iddia ettiği Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko‘yu, AB’ye karşı mültecileri kullanarak yeni bir “savaş” yürütmekle suçluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here