Belçika ve Hollanda donanması 12 adet ‘Mayın gemisi sistemleri’ programında yeni bir kilometre taşı daha geçildi. Sözleşmenin imzalanmasından bir yıl sonra “Sistem İşlevsel İnceleme” aşamasını başarıyla geçtiği bildirildi.

Belçika Donanmasının basın açıklamasında, Sistem İşlevsel İncelemesinde Naval Grup tarafından geliştirilen bilgisayar ağları, elektrik tesisatları, tahrik sistemleri ve savaş sistemleri ile birlikte ECA Robotics firmasının geliştirdiği tüm insansız sistemlerin işlevsel ve mimari çalışmaların doğrulanması gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, bu gözden geçirme sırasında görev yönetimi, iletişim, siber güvenlik ve İnsansız sistemlerin gemiye entegrasyonuna odaklanıldığı kaydedildi.

Belçika ve Hollanda donanması 12 adet ‘Mayın gemisi sistemleri’ tedariği için Naval Group ve ECA Roboticsden oluşan konsorsiyumu seçtiğini geçen yıl açıklamıştı. Altı gemi Belçika donanmasına diğer altı geminin ise Hollanda Kraliyet Donanması’na teslim edilecek.

 Yeni mayın gemileri, Hollanda donanmasında görev yapan Alkmaar sınıfı ve Tripartite sınıfı mayın önleme gemilerinin yerini alacak. Belçika donanmasında ise 6 adet Tripartite sınıfı mayın gemisinin 3 tanesi yeni gemiler ile değiştirilecek, diğer gemiler komuta ve lojistik destek gemilerinin yerini alacak.

Naval Group ve ECA Robotics 1970 yıllarından bu yana denizlerde mayın temizleme sistemleri konusunda çalışıyor. Belçika, Hollanda ve Fransa mayın temizleme programı konusunda beraber işbirliği yapıyor.

Yeni mayın önleme gemileri daha hızlı ve güvenli mayın tanımlaması sağlanırken, gemilerde uzaktan kumandalı araçlar (ROV), insansız su üstü araçları (USV), İnsansız hava araçları (UAV), insansız sualtı araçları ( UUV) gibi sistemler bulunacak.

Mayın gemileri deniz ticari yolların korunması ve NATO görevlerinin icra edilmesinde görev alacak. Belçika Donanması ilk gemiyi 2024 yılında, Hollanda Donanması ise 2025 yılında almayı planlıyor.Mayın Önleme Gemilerinin tasarımı için Saab’ın MCMV 80, BMT Group’un Venari 85 ve Sea Naval Solutions Deviceseas gibi birçok Avrupa firması yarışmıştı.

Kaynak: Belgium-naval-and-robotics, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here