Kraliyet Donanması’nın HMS Queen Elizabeth uçak gemisi ilk operasyonel görevlendirme öncesi F-35B savaş uçakları ile kapsamlı deniz testleri yapıyor. Gemiden dört F-35B savaş uçağının arka arkaya hızlı kalkış görüntüleri yayınlandı.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinin resmi Tweet hesabından yayınlanan görüntülerde kısa aralıklar ile F-35 uçakları atlama rampasını kullanarak kalkış yapıyor.

Eğitimlerin amacı acil bir durumda F-35B savaş uçaklarının gemiden kısa sürede kalkış yaparak savaşa hazırlığını güçlendirmek.

F-35’LER TYPHOON UÇAKLARI İLE İT DALAŞINA GİRDİ

Kapsamlı deniz testlerinde HMS Queen Elizabeth’de bulunan F-35B savaş uçakları düşman rolünde olan Eurofighter Typhoon uçakları ile it dalışına girdi.

İngiltere hükümeti iki gemi için 5.7 milyar dolar harcama yaptı. İlk uçak gemisi HMS Queen Elizabeth, CSG21 olarak bilinen ilk operasyonel görevlendirme öncesi F-35B savaş uçakları ile kapsamlı deniz testleri yapıyor. Kraliyet Donanması gelecek yıl Hint-Pasifik bölgesinde ‘Uçak Gemi Görev Gücü’ kurmak istiyor.

Görev gücünde HMS Queen Elizabeth, iki  Daring sınıfı Tip 45 Hava Savunma destroyeri, iki Duke sınıfı Tip 23 fırkateyn, bir nükleer denizaltı, bir Gelgit sınıfı RAF tanker gemisinden oluşması planlanıyor.

Ulusal Denetim Ofisi (The National Audit Office-NOA) tarafından yayınlanan raporda, İngiltere Kraliyet Donanmasının iki uçak gemisini teslim almasına rağmen ‘uçak gemisi görev gücü’ kurulmasında bazı engellerin olduğu belirtilmişti.

Kaynak: HMS Queen Elizabeth,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here