Bell Textron firması ,Yüksek Hızlı Dikey Kalkış ve İniş (HSVTOL) uçakları için küresel havacılık ve ulusal güvenlik şirketi olan Sierra Nevada Corporation (SNC) ile işbirliği anlaşması imzaladı. 

Bell’in HSVTOL uçakları helikopter gibi havada aslı kalabiliyor, 400 kts’den fazla hızlara ulaşabiliyor. Bu uçaklar USAF ve USSOCOM operasyonlarını yürütmek için personel kurtarma, lojistik ve ISR görevleri dahil olmak üzere tüm çatışma senaryolarda görev yapabilecek. 

SNC’de stratejik program iş geliştirme başkan yardımcısı Derek Hess, “ Bell’in HSVTOL geliştirme ekibine katılmaktan mutluluk duyuyoruz.  Bell’in vizyoner uçakları için talep ettiği görev sistemlerini sunmak için şimdiden çok çalışıyoruz.” dedi. 

Ayrıca Sierra Nevada Corporation (SNC) ABD Ordusu’nun Geleceğin Taarruz Keşfi Hava Aracı / FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft) programı kapsamında ihaleye katılan Bell 360 Invictus  helikopterlerinin görev sistemleri geliştirmesine destek veriyor. 

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) ve Amerika Birleşik Devletleri Özel Harekat Komutanlığı (USSOCOM) ihtiyaçları için  AFWERX HSVTOL Concept ihalesi açılmıştı. İhaleye  200 firma katıldı,  son ihaleye kalan son 11 firma arasında  Bell  firmasıda yer alıyor.

Projeyle Hava Kuvvetleri’nin CV-22 Osprey’inin yerini alabilecek, 400 kt (740 km/s) hızla uçabilen ve personel sızma, taktik hareketlilik gibi bir dizi görevi yerine getirebilecek bir uçak geliştirmeyi amaçlamaktadır. 

Bell, AFWERX programı için bir HSVTOL uçak  konsept tasarımlarını  Ağustos 2021’de açıkladı. Bell teklifinide brüt ağırlık olarak 4.000 lb (1.814 kg) ile 100.000 lb (45.359 kg) arasında değişen bir “ölçeklenebilir uçak konseptleri ailesi” olarak tanımladı.

Bell yetkilileri, HSVTOL uçak ailesinden “30 veya 40 konsept” üzerinde çalışıldığını söyledi. Bu konseptlerden ilki mürettebatsız olacak ve sadık kanat, kurtarma ve lojistik gibi görevlerde kullanılacak. Daha büyük HSVTOL uçakları mürettebatlı olacak, ancak yine de özerk operasyonlar yürütebilecek kapasitede olacak.

 

Bell Textron firması, HSVTOL’un kritik bir tasarım özelliğinin çekişmeli hava sahasında hayatta kalabilmeleri olduğunu söyledi. İlk sistemler biri VTOL uçuşu ve diğeri yüksek hızlı seyir için iki bağımsız tahrik sistemi ile tasarlanacak. Fakat şirket F-35B’lerde kısa kalkış ve dikey inişte kullanılana benzer tahrik sistemlerine de kullanmayı düşünüyor. 

Bu sistemin temelini, turboproptan jet modlarına geçişi sağlayacak , şirketin katlanır rotor donanım teknolojisi ve dijital uçuş kontrol sistemleri oluşturuyor. 

Bell, Şubat ayında dijital bir tasarıma dayalı olarak geliştirdiği katlanabilir rotor teknolojisinin tam ölçekli bir prototipini duyurmuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here