Beyaz Saray’dan Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceğini dile getirdiği askeri operasyon konusunda açıklama geldi. Beyaz Saray, “Türkiye yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine yönelik uzun zamandır planladığı operasyon konusunda harekete geçecek. Amerikan Silahlı Kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek ve bir parçası olmayacak. ” dedi.

Amerika Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları ve önümüzdeki ay Washington’da bir araya gelme kararını aldıkları telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray operasyona ilişkin de bir değerlendirmede bulundu.

Beyaz Saray açıklaması şöyle: ” Bugün Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesi yaptılar. Türkiye yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine yönelik uzun zamandır planladığı operasyon konusunda harekete geçecek. Amerikan Silahlı Kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek ve bir parçası olmayacak. Amerikan güçleri IŞİD’in halifelik ilan ettiği ve Amerika’nın onları def ettiği bu bölgelerde artık bulunmayacak. Amerikan hükümeti bölgedeki IŞİD militanlarının geldiği Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine IŞİD savaşçılarını geri almaları konusunda baskı yaptı ancak onlar bu kişileri geri almayı kabul etmediler. Amerika yıllardır vatandaşlarının vergilerine büyük maliyetler getiren bu savaşçıları artık daha fazla tutmayacak. Bundan böyle bölgede geride kalan iki yıl boyunca yakalanmış olan IŞİD savaşçılarından da Türkiye sorumlu olacak. “

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ‘Amerikan Silahlı Kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek‘ olması ve ‘bölgede geride kalan iki yıl boyunca yakalanmış olan IŞİD savaşçılarından da Türkiye sorumlu’ olacak ifadeleri dikkat çekti. Sorumluluğunun Türkiye’ye bırakılmasıyla “Vergi ödeyen Amerikan vatandaşlarının üzerindeki yükün kalkacağı” vurgulandı.

BM verilerine göre Suriye’nin kuzeyindeki hapishanelerde yaklaşık 10 bin IŞİD üyesi bulunuyor. BM rakamlarına göre esir IŞİD kamplarında on binlerce kadın ile 29 bin çocuk bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar,VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here