Uluslararası haber ajansı Reuters, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Telabyad ve Resulayn’daki 2 gözlem noktasından çekildiğini duyurdu.

ABD’nin Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı operasyona yeşil ışık yakmasının ardından SDG’den de bir açıklama geldi.Ana unsurunu YPG’nin oluşturduğu SDG, Amerikan güçlerinin, kendilerine verdiği sözleri yerine getirmeden Türkiye sınırındaki bölgeden çekildiğini söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a göre, SDG, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenleyeceği operasyonda kendilerini savunmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğini duyurdu.

ABD’nin sözünü tutmadığının vurgulandığı açıklamada, bunun DAEŞ’le mücadeleye “büyük olumsuz” etki yapacağı iddia edildi.

Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkili, Türkiye büyük olasılıkla ABD’li askerler operasyon bölgesinden çekilene kadar bekleyeceğini bununda bir hafta süreceğini söyledi.

ÖSO: ANKARA’DAN EMİR BEKLİYORUZ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askerî harekâtının gündeme gelmesiyle TSK’nin yanında yer alacak olan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaş hazırlıkları yaptığı bildirildi.

Son bir hafta içerisinde her gün tatbikat ve eğitimler gerçekleştiren ÖSO askerleri, eğitimlerini gözden geçirerek, yakın dövüş, meskun mahal ve ağır silahlarla tatbikatlar yaptı. Savaş tatbikatına yaklaşık 2 bin ÖSO askeri katıldı.

ÖSO’nun Hamza Tümeni ve Özel Kuvvetler Komutanı Seyf Ebubekir, “Ankara’dan emir bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Ajanslar, NTV, Reuters, Karar,

Kaynak:NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here