ABD Başkanı Donald Trump Salı günü yaptığı açıklamasında, Askeri Mobil Hastanelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede yerel hastaneleri yedeklemek için hazır olduğunu söyledi.Trump Kore savaşında askeri doktorların anılarını anlatan MASH dizisine atıfta bulundu.

Mobil hastanelere ek olarak ABD Ordusunun Mühendisler Birliğinede, izolasyon merkezleri olarak hizmet vermesi düşünülen boş binaları yenilemeye hazır olması emrinin verildiği belirtildi.

Trump konuşmasında Kore savaşında geçen olaylardan esinlenerek yapılan TV Şovu MASH dizisinedeki Mobil Ordu Cerrahi Hastanelerine veya MASH birimlerine atıfta bulunarak, son MASH biriminin 2006 yılında devre dışı bırakıldığını, onun yerine Modüler Alan Hastanelerinin savaş ortamlarında çalıştığını söyledi.

Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü, hazırlıkların devam ettiğini ancak askeri kaynaklara ihtiyacımız olduğunu düşünürsek onları çağıracaklarını belirtti.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, Mobil Alan Hastaneleri ve Mühendis Birliklerinin en zorlu bölgelere New York, Kaliforniya ve Washington eyaletinde konuşlandırılacağını söyledi.

Trump ordunun yardımını isteyen New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo ile temas halinde olduğunu söyledi. Federal Hükümet 1000 yataklı USNS Comfort Hastane gemisini New York’a gönderdi. Gemi New York limanında demirleyerek doğacak yatak ihtiyacını karşılamakta kullanılacak.

USNS Comfort Hastane gemisi
………………………………………………………………………

New York valisi Cuomo, Eyaletimizin (yoğun bakım ünitesi) yataklarının dolmasısının an meselesi olduğunu, Federal Hükümeti harekat geçmesi gerektiğini söylemişti.

Mühendis Birliklerinin muazzam bir kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Vali Cuomo, ”İşlerini yaparak hastane inşa edecekler” dedi.

Ancak Pentagon yetkilileri, ABD Ordusunun Pandemi ile mücadelesinde nelere katkıda bulunabileceğine dair ‘sınırlamalar’ olduğu konusunda uyardı.

Ordunun küçük Mobil Çadır Hastanelerinin ’savaş travmasının’ tedavisi için tasarlandığını belirten Hava Kuvvetleri Generali Paul Friedrich, Hava Kuvvetleri’nin izalasyon ile hastaların taşınmasına uygun olmadığı söyledi.

Friedrichs, MASH birimlerini çalıştıran doktorların bulaşıcı hastalıklarla değil travma ile başa çıkmak üzere eğitildiklerini belirtti.

Kaynak: Military.com, Beyaz Saray, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here