ABD Savunma Bakanlığı, Koronavirüs (COVID-19) mücadelesinde kullanılmak üzere Donanma hastane gemileri USNS Mercy (T-AH-19) ve USNS Comfort’u (T-AH-20) doğu ve batı kıyılarına gönderileceğini açıkladı. Hollanda Kraliyet Donanması COVID-19 mücadelesi için Amfibi gemilerini hazırlıyor.

Bakanlık yetkilileri, gemilerin Doğu ve Batı kıyılarında konuşlandırılmasının bir kaç gün alacağını belirtti.Hastane gemilerinin Koronavirüs teşhisi olmayan hastalara odaklanacağını, amaçlarının salgın sebebi ile aşırı yüklenen hastanelere yardım etmek olduğunu açıkladı.

Ayrıca Pentagon hastane gemilerine ek olarak ellerinde saha hastanelerinin bulunduğunu, fakat bu tesisilerin ‘travma vakaları’ için dizayn edildiğini söyledi. Saha Hastanelerinde yatakların çok yakın olduğu için bulaşıcı hasalıklar için optimize edilmesi gerektiği belirtildi.

Savunma Bakanı Esper, Saha hastaneleri ve Mobil hastanelerin travma vakaları söz konusu olduğunda devreye girerek, sivil hastanelerin baskısını kaldırmak ve bulaşıcı hastaları için hastanelerde yatak açamak için kullanabileceğini söyledi.

Hastane gemilerinin ülkenin iç kısımlarına götürmenin imkanı olmadığını fakat sahil kesimleri için iyi bir seçenek olduğunu belirten Genelkurmay Başkanlığı Cerrahı Dr. Tuğgeneral Paul Friedrich, ” bir toplulukta büyük bir salgın var ise acil servis desteği veya travma desteği için hastane gemileri mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır” dedi.

Amerikan basınında çıkan bazı haberlerde hastane gemilerinin çok iyi bir fikir olmadığı belirtildi. Forbes’de çıkan haberde, hızlı Koronavirüs testleri ve hızlı tarama mekanizmaları mevcut olmadığından bu gemilerin alternatif hastaneler olarak kullanmak deliliktir denildi. Haberde, tek bir bulaşıcı kişi bu gemilere girerse, gemilerde aşırı yüklenmiş tıbbi sistem çöker, salgın diğer hastalara geçer ifadeleri kullanıldı.

HOLLANDA SAVUNMA BAKANLIĞI KORONAVİRÜS MÜCADELSİNDE ORDUNUN DESTEK SAĞLAYAĞINI AÇIKLADI

Hollanda Savunma Bakanlığı, Koranavirüs (COVID-19) mücadelesinde sağlık personeline destek amacıyla Silahlı Kuvvetlerin görevlendirileceğini açıkladı.

Bu kapsamda Kraliyet donanmasının HNLMS Johan de Witt, HNLMS Rotterdam ve HNLMS Karel Doorman ‘ın karantina ve yoğun bakım desteği verceği, donmanın Amfibi nakliye gemilerininde destek için hazır olduğu bildirildi.

HLMS Karel Doorman gemisi

HLMS Karel Doorman gemisi 2014 yılında Batı Afrika’da çıkan Ebola salgınında bölgede konuşlandırılmıştı.

Kaynak: Pentagon, USNI news, Ajanslar, shephardmedia,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here