Koronavirüs (COVID-19) salgının ABD’de yayılması üzerine bir çok kesimden ordunun devreye girmesi çağrılarına karşı Savunma Bakanlığı’nın bu konuda isteksiz olduğu belirtildi.

ABD ordusunun, Amerikan toplumunun temel esaslarından biri olan Posse Comitatus Yasası’nın ihlal etmekten çekindiği için isteksiz davrandığı yorumları yapılıyor. 1878 tarihli federal yasa, ordu mensuplarını ülke içinde polis güçleri gibi hareket etmekten men ediyor.

Muvazzaf birliklerin yasa ya da anayasada açıkça belirtilen yetkilendirmeler de dahil olmak üzere belli başlı istisnai durumlarda polis birimlerine yardım etmesine izin veriliyor.

Kriz durumlarında askeri müdahalenin sivil otoriteyi ve uzmanlığını zedelememesi, bir çok hizmetin sivil ajanslara kaydırılması gerektiği belirtiliyor.

Askerlerin en iyi olduğu yeteneklerin kullanması gerektiğini savunan uzmanlar, organizasyon ve Lojistik imkanları kapsamında, malzeme, insan nakliyesi ve ordu tedarik sistemlerinin kullanabileceği vurgulanıyor.

Pentagon’un Koronavirüs (COVID-19) mücadelesinde kullanılmak üzere Donanma hastane gemileri USNS Mercy (T-AH-19) ve USNS Comfort’u (T-AH-20) doğu ve batı kıyılarına gönderildiğini, fakat ordunun tıbbi altyapıya iyi bir alternatif olmadığı belirtiliyor.

Pentagon hastane gemilerine ek olarak ellerinde saha hastanelerinin bulunduğunu, fakat bu tesisilerin ‘travma vakaları’ için dizayn edildiğini söyledi. Saha Hastanelerinde yatakların çok yakın olduğu için bulaşıcı hasalıklar için optimize edilmesi gerektiği belirtildi.

Savunma Bakanı Esper, Saha hastaneleri ve Mobil hastanelerin travma vakaları söz konusu olduğunda devreye girerek, sivil hastanelerin baskısını kaldırmak ve bulaşıcı hastaları için hastanelerde yatak açmak için kullanabileceğini söyledi.

Pentagon yetkilileri, ABD Ordusunun Pandemi ile mücadelesinde nelere katkıda bulunabileceğine dair ‘sınırlamalar’ olduğu konusunda uyardı.

Genelkurmay Başkanlığı Cerrahı Dr. Tuğgeneral Paul Friedrich, Hava Kuvvetleri’nin izalasyon ile hastaların taşınmasına uygun olmadığı söyledi. ABD Hava Kuvvetleri’nde sınırlı sayıda özel birlik Biyolojik Çevreleme tahliye kapasitesine sahip. Dünya’da İtalyan Hava Kuvvetleri ile birlikte ABD Hava Kuvvetleri ve İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri bu görevi yerine getirebilecek kapasite mevcut. Ayrıca ABD Ordusunun Maryland’de bulunan ‘Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsünde’ personel eğitimleri gerçekleştiriliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre ülke genelinde çoğu küçük ölçekli 36 askeri hastanesinin bulunduğunu, ABD genelindeki hastane kapasitesinin %3’ün daha azını oluşturduğu belirtildi.

Çok geniş arazilere sahip olan askeri üslerden geçici hastane kurmaları istenebilir. Fakat çoğu tesis kentsel alanlardan uzakta bulunduğundan, ulaşım konusunda problemlerin yaşanabileceği belirtildi.

ABD Ulusal Muhafızları ülke çapında göreve çağrılmaması gerektiği vurgulanıyor. Çoğu eyalette bu birliklere ihtiyaç duyulacak, New York Eyalet valisi Andrew Cuomo zaten bu çağrıyı yapmıştı. Kamu güvenliği kapsamında polis gücüne ek olarak daha fazla kolluk kuvveti gerekiyorsa devreye Ulusal Muhafız birimlerin girmesi gerekebilir.

ABD Ulusal Muhafızları hem eyalet hem de federal hükümete bağlı olan rezerve kuvvetleridir.

Askerlerin sadece sivil makamları desteklemek için çalışması gerektiği, üniformalı hiç kimsenin Beyaz Saray’da, eyalet başkenti veya tıbbi tesislerde düzenlenen basın toplantılarında önünde durmamalıdır.

Koronavirüs salgınında askerlere ihtiyaç duyulabilir, ancak silahlı kuvvetlerin yapabileceklerinin fazlasını veya Amerika’nın sosyal dokusunu ve yönetim sistemini tehdit edebilecek isteklerde bulunulmamalıdır.

Kaynak: Bloomberg, USNI News, Theaviationist, ItAF, http://www.salute.gov.it/,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here