ABD Başkanı Joe Biden, Amerikalılar’ın ve Afgan müttefiklerinin Afganistan’dan tahliyesinin riskli bir operasyon olduğunu ve nihai sonucu garanti edemeyeceğini söyledi.

Biden, “Bu, tarihin en büyük, en zor hava nakillerinden biri ve bu kadar gücü dünyanın uzak köşelerine bu derece hassasiyetle yansıtabilen dünyadaki tek ülke ABD’dir” dedi.

Biden Temmuz sonundan bu yana 18 bin kişinin tahliye edildiğini, bu tahliyelerin 13 bininin 14 Ağustos sonrası gerçekleştiğini söyledi.

ABD vatandaşlarının Kabil havaalanına ulaşmasının Taleban tarafından engellendiğine dair belirti olmadığını söyleyen Biden, ABD ile çalışan Afgan vatandaşlarına Kabil havaalanına erişim sağlamak için Taleban ile yakın temas halinde olduğunu kaydetti.

Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı ve çevresinde olası bir terör saldırısına karşı tetikte olduklarını söyleyen Biden, güvenli bölgenin havaalanı çevresindeki mevcut alanın dışında genişletilmesinin, istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Joe Biden, tahliye edilecekleri Kabil havaalanına götürmek için ABD birliklerini kullanmayı değerlendireceğini de açıkladı.

Biden daha önce, Kabil havaalanında tahliyelerin güvenliğini sağlayan ABD birliklerinin gerekirse daha uzun süre kalabileceğini açıklamıştı. ABD 31 Ağustos’a kadar binlerce kişiyi Afganistan’dan tahliye etmeye çalışıyor. 

Öte yandan Kabil’den sabah saatlerinden bu yana ABD’ye ait hiçbir uçağın kalkmadığı belirtiliyor. Beyaz Saray konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı ve durdurulan uçuşların ek kısa zamanda başlayacağını açıkladı.

Beyaz Saray uçuşlara ara verilmesinin nedenini, uçakların indiği Katar’ın başkenti Doha’daki Karzai Uluslararası Havaalanı

Binlerce kişi Kabil’den uçaklarla ayrılırken, sayılar her gün değişiyor. ABD’nin hedefi günde 5 bin ila 9 bin kişiyi Afganistan’dan çıkarmak.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here