Biden yönetiminin, yaklaşık 18 milyar dolar değerinde 50 adet Amerikan yapımı F-15 savaş uçağının İsrail’e satışını onaylayacağı bildirildi.

ABD medyası tarafından konuya aşina üç kişiye dayandırılan habere göre, bu satış, İsrail’in 7 Ekim’de Hamas’la savaşa girmesinden bu yana ABD’nin İsrail’e yaptığı en büyük dış askeri satış anlamına geliyor. Ayrıca ABD yönetiminin hassas güdümlü mühimmat kitleri satışı konusunda Kongre’yi bilgilendirmesi bekleniyor.

Biden yönetimi, İsrail’in Gazze’de Ekim ayından bu yana 32.000’den fazla Filistinlinin ölümüne neden olan operasyonlarını eleştirirken, aynı zamanda İsrail’i askeri olarak desteklemeye devam ediyor.

Satışın Kongre’de, özellikle de Başkan’ın kendi partisinin üyeleri tarafından hararetle tartışılması muhtemel. ABD’nin İsrail’e silah satışı son aylarda yoğun bir incelemeye tabi tutuldu. Demokrat milletvekilleri, Gazze’ye daha fazla insani yardım girmesine izin verene ve oradaki sivilleri korumak için daha fazlasını yapana kadar İsrail’e askeri yardımın kısıtlanması çağrısında bulundu.

Hamas’ın Ekim ayında İsrail’e düzenlediği ve 1.200’den fazla İsraillinin ölümüne neden olan saldırıdan bu yana ABD, İsrail’e 100’den fazla dış askeri satış yaptı.

18 milyar dolarlık bir F-15 satışı, Kongre’ye bildirimde bulunulmasını gerektirecek kadar büyük bir rakam. Konuya aşina olan iki kişiye göre, yönetim Ocak ayı sonunda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler ve Senato Dış İlişkiler komitelerini F-15 satışı konusunda gayri resmi olarak bilgilendirdi.

F-15’ler Hemen Teslim Edilmeyecek

Hassas güdümlü mühimmatların aksine, yeni F-15’lerin sıfırdan inşa edilmesi gerekecek. ABD’li bir yetkili, jetlerin İsrail’e teslimatını hızlandırmak için herhangi bir plan olmadığını, dolayısıyla onaylanması halinde en az beş yıl boyunca İsrail’e teslim edilmeyeceğini söyledi.

Üç kaynağa göre pakette 50 kadar jetin yanı sıra jetler için motorlar, silah sistemleri, radarlar ve navigasyon sistemleri de yer alıyor. Paket, filonun eğitimi, idamesi ve bakımı için inşaat ve müteahhit desteği ve lojistik altyapının yanı sıra İsrail’in mevcut F-15 filosu için bir orta ömür güncellemesi de sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here