ABD Donanması MQ-4C Triton İnsansız Hava Sisteminin İtalya’daki Sigonella Deniz Hava İstasyonu’na ulaştığını duyurdu.

İnsansız Devriye Filosu (VUP) 19 “Büyük Kırmızı”ya tahsis edilen uçak, Florida’daki Jacksonville Donanma Hava İstasyonu ve Mayport Donanma İstasyonu’nda konuşlanmıştı. Yeni görev ile ABD Altıncı Filo harekât alanında ileri konuşlandırılan ilk insansız hava sistemi oldu.

VUP-19, ABD Donanması’nın ilk ve tek insansız devriye filosudur ve tam olarak faaliyete geçtiğinde toplam üç müfrezeye sahip olacak. Triton’un dünya çapında bakımı ve işletilmesi için 300’den fazla denizci ve subay istihdam edilecek.

Sigonella Deniz Hava İstasyonu aynı zamanda P-8 Poseidon deniz karakol uçaklarını da ev sahipliği yapıyor. MQ-4C’nin gelişiyle filonun geniş alan, istihbarat, gözetleme, keşif ve hedefleme (ISR&T) kabiliyetleri artacaktır. Triton’un İtalya’ya varışına hazırlık amacıyla yeni bir Triton hangarı törenle açıldı.

MQ-4C Triton, Donanmanın en yeni İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) deniz karakol varlığıdır ve P-8 Poseidon deniz karakol uçağının yeteneklerini geliştirmektedir. NAVAIR’in açıklamasına göre, uçak ABD Hava Kuvvetleri’nin RQ-4B Global Hawk’ını temel alırken, sensörleri de halihazırda Savunma Bakanlığı envanterinde bulunan bileşenlere dayanıyor.

MQ-4C platformu, Geniş Alan Deniz Gözetleme (BAMS) kabiliyetiyle Donanmanın Deniz Karakol ve Keşif Gücü sistem ailesi içindeki P-8A Poseidon’u tamamlayacaktır. MQ-4C uçuran yerdeki mürettebat, sensör verilerini kapsamlı bir ağa bağlı resme entegre eden veri füzyon araçlarını kullanarak gözetim bilgilerini toplar ve işler.

Triton’un 2020’de Guam’a ilk konuşlandırılmasından bu yana MQ-4C, yükseltilmiş bir sensör paketi de dahil olmak üzere önemli güncellemeler aldı. Bu geliştirmeler, Triton’un kalıcı bir deniz istihbaratı, gözetleme, keşif ve hedefleme (MISR-T) yeteneği sağlama kabiliyetini artırdı.

MQ-4C’nin, AN/ZPY-3 çok fonksiyonlu aktif sensör (MFAS) radar sistemi de dahil olmak üzere Donanma faydalı yükünü taşıyan bir tür Blok 20 ve Blok 30 Global Hawk hibridi olduğuna inanılıyor. Triton, tek seferde 24 saat kadar sürebilen bir görevde, 10 milden daha yüksek irtifalarda, 8.200 deniz mili operasyonel menzil ile 2,7 milyon mil kareden daha fazlasını kapsama yeteneğine sahip.

İtalya’daki Sigonella üssünde konuşlanan MQ-4C Triton İnsansız Hava Sisteminin Karadeniz üzerinde deniz istihbaratı, gözetleme ve keşif (ISR) görevleri yapması bekleniyor.

ABD Donanması başlangıçta 68 uçak ve 2 prototip tedarik etmeyi planlarken, Ortak Gereksinimler Gözetim Konseyi (JROC) MQ-4C Triton envanter gereksinimini yeniden değerlendirmiş ve tedariği 27 MQ-4C gövdesine indirmiştir.

Andersen Hava Kuvvetleri Üssü’nde Eylül 2023’te (başlangıçta planlanandan iki yıl sonra) ilk kez konuşlandırılan VUP-19 insansız devriye filosu olan birim, gelecekteki savaş mücadelesi için MQ-4C Triton’u kullanma taktikleri, teknikleri ve prosedürleri konusunda denizcileri ve subayları eğitmek için bir temel oluşturacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here