Tayvanda 7,4 Büyüklüğünde Deprem: En az 9 Kişi öldü, 900’den fazla kişi yaralandı

0
24

Tayvan’da kurtarma ekipleri, adanın son 25 yılın en şiddetli depremiyle sarsılmasının ardından otoyol tünellerinde mahsur kalan onlarca kişiyi kurtarmaya çalışırken en az dokuz kişi hayatını kaybetti, 900’den fazla kişi de yaralandı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS)’ye göre, 7.4 büyüklüğündeki güçlü sarsıntı, adanın doğu kıyılarını sallayarak yerel saatle 07:58’de Hualien şehrinin 18 kilometre (11 mil) güneyinde ve 34.8 kilometre (21 mil) derinlikte meydana geldi.

USGS’ye göre, ilk depremden bu yana merkez üssü yakınlarında en küçüğü 4.0 olan 29 artçı deprem meydana geldi. Bu artçı sarsıntılardan biri 6.0’ın üzerinde, 13’ü ise 5.0 ya da daha büyüktü.

Tayvan Ulusal İtfaiye Ajansı (NFA), Çarşamba günü yaptığı güncellemede ölü sayısının dokuza yükseldiğini, 934 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bu arada, Hualien İlçesindeki çeşitli tünellerde mahsur kalan 75 kişi acil müdahale ekipleri tarafından kurtarıldı.

NFA, tüm ölümlerin Hualien İlçesinde gerçekleştiğini ve bunların arasında turistlerin uğrak yeri Taroko Gorge’da düşen kayalar nedeniyle ölen üç yürüyüşçünün de bulunduğunu söyledi. Düşen kayaların ayrıca doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu’ndaki bir tünelin önünde bir kamyon şoförünü de öldürdüğü belirtildi.

Depremin güç kaynaklarını da etkilediğini ve 91.000’den fazla hanenin elektriksiz kaldığını belirten CEOC, devlet tarafından işletilen Taipower Şirketi’nin şu anda sorunu çözmek için çalıştığını sözlerine ekledi.

Japonya Kabine Sekreteri Yoshimasa Hayashi, Tayvan’da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından Japonya’da herhangi bir can kaybı ya da hasar rapor edilmediğini bildirdi.

Deprem Japonya’da tsunami uyarılarını tetikledi, ancak ilk raporlar ilk tsunami dalgalarının Japonya’nın güneyindeki Okinawa adasında 30 santimetrenin (11 inç) altında küçük olduğunu gösteriyor.

Ancak bir basın toplantısında konuşan Hayashi, depremin yarattığı ikinci ve üçüncü dalgaların daha büyük olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya için tsunami uyarılarının tavsiye niteliğine indirildiğini söyledi.

Japonya, yılbaşı günü batı kıyısındaki Ishikawa vilayetinde meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremle son sekiz yılın en ölümcül depremiyle sarsıldı. 44.000 evin tamamen ya da kısmen yıkılmasına neden olan depremde 230’dan fazla kişi hayatını kaybetti.

11 Mart 2011’de kuzeydoğu kıyısı, Japonya’da kayıtlara geçen en şiddetli deprem olan 9 büyüklüğünde bir deprem ve büyük bir tsunami ile sarsıldı. Bu olaylar, çeyrek yüzyıl önceki Çernobil’den bu yana dünyanın en kötü nükleer krizini tetikledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here