İran İHA’ları Eilat’ı Vurdu, İsrail Misillemede Suriye’deki İran Konsolosluğuna Saldırdı

0
17

İran yapımı insansız hava araçları (İHA’lar), İsrail hava savunma sistemini bir kez daha aşarak Eilat deniz üssünü vurdu. Görüntülerde, demirli bir Sa’ar sınıfı korvetin yakınında bir patlama gerçekleştiği görülüyor.

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, gece Eilat deniz üssünü vuran İHA’nın “İran yapımı” olduğunu ve saldırının “İran tarafından yönetildiğini” açıkladı. Saldırının İran destekli bir milis tarafından Irak’tan gerçekleştirildiği düşünülüyor.

“Bu çok ciddi bir olay” diyen Hagari, IDF’nin Eilat bölgesindeki hava savunmasını geliştirmek için bu olaydan ders çıkaracağını da sözlerine ekledi.

İSRAİL, SURİYE’DEKİ İRAN KONSOLOSLUĞUNA HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ

İran, İsrail’i Suriye’deki konsolosluğuna düzenlenen hava saldırısında bir İranlı komutanı öldürmekle suçladı. Hava saldırısının İsrail F-35 savaş uçakları tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Saldırıdan İsrail’i sorumlu tutan İranlı yetkililer, İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey bir komutanı, ülkenin Suriye’nin başkenti Şam’daki konsolosluk binasına düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi.

Devrim Muhafızları tarafından yönetilen Fars News’in haberine göre, İran Kudüs Gücü komutanı Muhammed Rıza Zahedi, Pazartesi günü meydana gelen olayda ölenler arasında yer aldı.

Şam’da gazetecilere kameralar karşısında konuşan İran Büyükelçisi Hüseyin Akbari, binanın “İsrail F-35 savaş uçaklarından atılan altı füzeyle hedef alındığını” iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here