Ukrayna’ya Füze Saldırısı: Enerji Altyapısı Hedefte

0
14

Ukrayna hava kuvvetleri, Rus ordusunun gece boyunca Ukrayna’nın enerji altyapısına 99 füze ve insansız hava aracı (İHA) fırlattığını ve en az 10 farklı bölgenin saldırı altında olduğunu açıkladı.

Saldırıda İran yapımı Shahed tek yönlü İHA’lardan yaklaşık 60 tanesi ve neredeyse iki düzine seyir füzesi kullanıldı.

Devlet Başkanı Volodymir Zelenskyy’ye göre hedefler arasında iki büyük hidroelektrik santrali (Kaniv ve Dinyester) de vardı. Zelenskiy Cuma günü sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Ortaklarımızı Rusya’nın Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik yoğun bombardıman kampanyasına hızlı ve kararlı bir şekilde karşılık vermeye çağırıyoruz” dedi.

Zelenskyy, “Ukrayna’nın acilen ilave hava savunma sistemlerine ve füzelere ihtiyacı var” dedi ve “sadece ülkemizdeki değil, Avrupa’nın geri kalanındaki ve dünyanın dört bir yanındaki insanları Rus teröründen korumak için Ukrayna üzerinde güçlü ve güvenilir bir hava kalkanına ihtiyaç olduğunu” vurguladı.

ATACMS Füzeleri Ukrayna’ya Verilecek mi?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral C.Q. Brown, Ukrayna’ya ATACMS verilmesinin artık daha az riskli olduğunu söyledi.

Brown, ABD’nin sonbahardan bu yana çok aranan uzun menzilli füzeleri gizlice gönderdiğini iddia eden anonim kaynakları hakkında yorum yapmadı.

Ukrayna’ya Taurus füzeleri vermek Almanya için çok riskli.

MAZ’a konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Savaşın tırmanmasını, yani Rusya ile NATO arasında bir savaşı önlemek için her şeyi yapacağız” dedi.

Scholz ayrıca Alman birliklerinin Ukrayna’ya gönderilmesini de resmen reddetti. Bu ayın başlarında Alman yetkililerin sızdırılan bir telefon dinleme kaydı, hükümetin her iki seçeneği de dikkatle değerlendirdiğini gösteriyordu. 

Rus Casusların Avrupa Parlamentosu Seçimlerine Müdahalesi

Öte yandan Çek güvenlik birimleri, Rus casusların Prag’daki bir hücreden Almanya, Fransa ve Belçika’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerini etkilemeye çalıştığını duyurdu.

Çek hükümeti iki kişiyi ve Rusya yanlısı bir medya şirketi olan Avrupa’nın Sesi’ni yaptırım listesine aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here