Blinken basın toplantısında Türkiye’ye F-16 satışı sürecinin devam ettiğini söyledi. Fotoğraf Kaynak: Dışişleri Bakanlığı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hükümetinin Türkiye’ye F-16 satışını desteklediğini söyledi. Blinken, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ve kongrenin satışı ne zaman onaylanacağına ilişkin şu anda bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzer dün Türkiye’ye gelen Blinken, bugün ise Ankara’daki temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Mevlüt Çavuşoğlu ile Antony Blinken düzenledikleri basın toplantısında Türkiye’ye F-16 satışı süreci gündeme geldi. Bakan Çavuşoğlu ise F-16 sürecinin bir an önce tamamlanmasını umut ettiklerini dile getirerek, “ABD Kongresi’nin engelleyici değil, destekleyici olmasını bekliyoruz” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın hızlı bir şekilde NATO’ya üye olmalarını beklediklerini belirten Antony Blinken, İsveç ve Finlandiya Türkiye ile imzalanan mutabakata uymak için adımlar attıklarını belirtti.

Çavuşoğlu ise, Türkiye’nin Finlandiya’nın üyeliğine olumlu baktığını ancak İsveç’in taahhütlerinin yerine getirmediğini gördüklerini vurgulayarak, diğer yandan Türkiye’nin NATO’nun genişlemesine karşı olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ı kabul etti

Esenboğa Havalimanı Büyük Şeref Salonu’ndaki kabul, basına kapalı gerçekleştirildi. Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake de yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here