Rus Kuvvetleri Kup’yans’k, Lyman, Bakhmut, Avdiivka ve Shakhtars’ke saldırılarına odaklanmaya devam ediyor. Rusya Khmelnytskyi, Dnipropetrovsk, Donetsk ve Herson oblastlarında sivil altyapısına seyir füzesi ve Çok Namlulu Füze (MLRS) saldırısı düzenledi. 

BELARUS SAVUNMA SANAYİİ RUS ORDUSUNA DESTEK VERİYOR

+Kremlin uzun süreli savaşa hazırlanmak için Beyaz Rusya’nın savunma sanayi ile işbirliği yapmaya çalıyor. Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Belarus havacılık endüstrisinin Rus teknoloji transferlerinin desteğiyle Rus ordusu için SU-25 taarruz uçağı üretmeye hazır olduğunu belirtti.  Lukashenko, Belarus tarafından işletilen Minsk Otomobil Fabrikasının Rus KAMAZ (Rus ağır hizmet kamyonu üreticisi) ürünlerini desteklemek için parça üretmeye başladığını söyledi. Rusya azalan eğitim kapasitesini telafi etmek, yeni seferber olan askerlerini eğitmek için Belarus eğitim alanlarını ve eğitmenleri kullanmaya devam ediyor. 

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI YENİ KOMUTA KADEMESİNE DUYURDU

+Rusya Savunma Bakanlığı (MoD) Rusya’nın dört askeri bölgesinin komutanlarının isimlerini doğruladı. Korgeneral Andrey Mordvichev’i Merkez Askeri Bölge (CMD) komutanlığına, Güney Askeri Bölge (SMD) komutanlığına Albay General Sergey Kuzovlev’i, Batı Askeri Bölge (KİS) komutanlığına Korgeneral Yevgeny Nikiforov’u ve Korgeneral Rustam’ı atadığını duyurdu.

RUSYA, UKRAYNA ALT YAPISINI HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR 

+ Rusya Ukrayna alt yapısını hedef almaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Khmelnytskyi Şehrindeki sivil altyapıyı ve Donetsk Oblastı’ndaki (Donetsk Şehrinin yaklaşık 30 km batısındaki) Ukraiinsk’i hedef alan 16 füze fırlattığını bildirdi. Ukrayna Hava Savunması Ukraiinsk’i hedef alan 4 Kalibr füzesinden ikisini düşürdüğünü fakat toplam kaç füzenin engellendiği belirtmedi. Rus kaynaklar, Rusya’nın Khmelnytskyi Şehri ve bölgesi ile Kryvyi Rih’deki kritik altyapı tesislerini vurduğunu iddia etti. Ukraynalı nükleer girişimi Energoatom, iki Rus füzesinin Güney Ukrayna Nükleer Santrali’ne tehlikeli bir şekilde yaklaştığını bildirdi. Rus haber kaynakları, Rusya’nın Ukrayna nükleer santralleri destekleyen elektrik altyapısını sistematik olarak hedef alarak Ukrayna’yı nükleer santralleri acil kapatmaya zorlamak için “misilleme saldırıları” gerçekleştirildiğini belirtti.

Doğu Ukrayna

Rus kuvvetleri Svatove-Kreminna hattı boyunca saldırı operasyonlarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Hrianykivka (Svatove’nin 55 km kuzeybatısında), Synkivka (Svatove’nin 45 km kuzeybatısında) ve Stelmakhivka (Svatove’nin 15 km kuzeybatısında) yakınlarında saldırdığını bildirdi. Rus kaynakları, Rus kuvvetleri  Hrianykivka’nın tam kontrolünü ele geçirdiğini iddia ederken, diğer kaynaklar yerleşimin yakınında çatışmaların sürdüğünü ve Rus kuvvetlerinin Svatove’nin yaklaşık 45 km kuzeybatısındaki Kupyansk bölgesindeki belirsiz mevzilerin kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti.

Rus kuvvetleri, Kreminna ve Lyman yakınlarında kara saldırılarına devam etti. Luhansk Oblast İdaresi Başkanı Serhiy Haidai, Rus kuvvetlerinin Kreminna yakınlarında ilerliyemediği ancak bölgede topçu ateşini yoğunlaştırdığını belirtti. Rus Kuvvetleri Bakhmut çevresinde gerçekleştirdikleri saldırılarda  ilerleme sağladı. Açık kaynaklardaki coğrafi konumlu görüntüler, Rus kuvvetleri Bilohorivka’nın kuzeybatısında (Bakhmut’un 21 km kuzeydoğusunda) ve Rozdolivka yakınlarında (Bakhmut’un 18 km kuzeyinde) marjinal ilerlemeler sağladığını gösteriyor. Rus güçleri Zaliznianske’ye (Bakhmut’un 11 km kuzeyinde) ve Bakhmut’un kuzeyindeki E40 otoyolunun bir bölümüne yakın olduğunu gösteriyor. Wagner Grubu savaşçıları Paraskoviivka’yı (Bakhmut’un 7 km kuzeyinde) kuzey eteklerini ele geçirdiğini belirtti. Rus milblog yazarları, Ukrayna Kuvvetleri  Paraskoviivka’dan çekildiğini, Berkhivka’ya (Bakhmut’un 5 km kuzeyinde) saldırılar düzenlediğini iddia etti. Rus kaynaklar Paraskoviivka’nın ele geçirilmesiyle Rus kuvvetleri Bakhmut kuzey  banliyölerindeki Ukrayna mevzilerine daha fazla saldırı başlatmasına izin vereceğini iddia etti.

Bakhmut’un doğu eteklerinde ilerleme kaydeden Rus birlikleri Klishchiivka’nın (Bakhmut’un 6 km güneybatısında) kuzeydoğusundaki T0504 otoyoluna yaklaştığını gösteriyor.Rus kaynaklar Rus askerlerinin Ivanivske’nin (Bakhmut’un 6 km batısında) güney ve güneydoğu eteklerine doğru ilerlediğini iddia etti. Ayrıca Bakhmut’un kuşatılmasının yakın olduğunu ve Ukrayna ikmal yollarını kestiklerini belirtti. Fakat Wagner Group’a bağlı bir milblogger, iddiaları yalanladı ve Ukrayna kuvvetleri Bakhmut bölgesindeki mevzilerini güçlendirmeye devam ederken, operasyonel kuşatma tartışmalarının erken olduğunu söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Avdiivka’nın 36 km güneybatısında, Vodyane, Marinka, Pobieda ve Novomykhailivka yakınlarındaki Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi. 

Ayrıca Ukrayna kuvvetlerinin Vuhledar yakınlarında (Avdiivka’nın 30 km güneybatısında) Rus saldırılarını püskürttüğünü belirtti. Rus kaynakları, Rus kuvvetleri Mykilske’nin batısındaki (Vuhledar’ın 27 km güneybatısında) mevzilerinden saldırı operasyonları düzenlemeye çalıştığını ve Vuhledar çevresinde mevzii muharebelerin sürdüğünü iddia etti.

Güney Eksen 

Rus kuvvetleri işgal ettikleri bölgelerde mevzilere takviye göndermeye devama diyor. Coğrafi konum görüntülerime göre Wagner Gruba bağlı personelin 43 otobüsle taşındığı belirtildi.

Ukrayna Kuvvetleri Dnipro Nehri deltasında Rus sabataj ve keşif gruplarını püskürtmeye devam ediyor. Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı 18 Şubat’ta Ukrayna kuvvetleri, sivil bir tekne kullanarak deltadaki bir adaya çıkarma yapmaya çalışan Rus sabotaj ve keşif grubunu imha ettiğini bildirdi. 

Coğrafi konum görüntüleri Ukrayna kuvvetlerinin Nova Kakhovka ve Pishchanivka’daki Rus mevzilerini vurduğunu gösteriyor. Rus kuvvetleri de  Dnipro Nehri’nin batı (sağ) kıyısındaki yerleşim birimlerini ve Mykolaiv Oblast’taki Ochakiv’i bombalamaya devam etti.   

Kaynak: militaryland.net, ISW, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Açık kaynak İstihbarat (OSINT) Sosyal medya,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here