BMC firması Altay tankının motoru için Güney Kore firması Koreli Doosan ve S&T Dynamics isimli iki farklı şirketle anlaşmaya vardığı bildirildi.

Defene News’in üst düzey BMC yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Türkiye’nin zırhlı araç üreticisi BMC, Almanya’nın uyguladığı ambargo nedeniyle Altay tankının üretiminde yaşanan gecikmeyi aşmak için Güney Koreli iki şirketle anlaşma imzaladı. 

Yetkili, “Bu anlaşmalar şirketimiz ile ülkeler aralarındaki stratejik yaklaşımın bir sonucudur” diye konuştu. 

Ankara’dan üst düzey bir savunma tedarik yetkilisi de BMC ile Güney Koreli savunma şirketleri arasındaki işbirliğini doğrulayarak ‘çığır açan bir anlaşma’ olarak nitelendirdi. Anlaşmaya ilişkin ayrıntılı bilgi ise vermedi. 

Türk Kara Kuvvetleri ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen Altay ana muharebe tankına Güney Kore menşeli bir motor entegre edilmesi için görüşmeler yapıldığı Kasım 2020’de gündeme gelmişti.

Güney Kore Silah Satın Alma Kurumu üçüncü parti K2 Kara Panter ana muharebe tanklarının yerel imkanlar ile geliştirilen güç paketinde Alman transmisyon sistemi ile donatmaya karar verdiği açıklanmıştı.

Basına yansıyan haberlerde, tank programının motor ve şanzıman gibi kritik parçalarla ilgili büyük sorunlar’ yaşadığı belirtilmişti.Batı ülkeleri özellikle Almanya, Türkiye’de meydanan gelen siyasi gelişmelerden dolayı kritik teknolojiyi paylaşmak konusunda isteksiz davranıyor.

ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretim anlaşması, 9 Kasım’da düzenlenen törenle Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında imzalandı.Anlaşma ile ilk etapta BMC, 250 adet ALTAY Ana Muhabere Tankı üretecek.

İlk ALTAY tankı, proje takvimi için gerekli şartların tamamlanması müteakip 18 ay sonra teslim edilecek.T1, T2 ve T3 olmak üzere üç ayrı konfigürasyonda üretilecek olan tankın T1 versiyonunda ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemine ve Roketsan üretimi ERA zırha sahip olacak. ALTAY-T2 versiyonu Geliştirilmiş Zırh Sistemi, Tecrit Edilmiş Gövde Mühimmat Konfigürasyonu, Lazer Güdümlü Tank Topu Atış Yeteneği, Mürettebat Eğitim Modu ve Mobil Gizleme Ağı – İz Yönetimi yeteneklerine sahip olacak. ALTAY’IN T3 modeli ise İsansız kule Sistemine sahip olacak.

Fortune’un dünyanın en büyük 500 şirketi listesine 2009 yılında eklenen Doosan, makine ve inşaat gibi bir dizi sektörde üretim yapan çok uluslu bir şirket.

Silah, otomotiv parçaları ve makine ekipmanları üreten S&T Dynamics de Güney Kore ordusunun en büyük tedarikçileri arasında yer alıyor.

Kaynak: Defence News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here