Meltem-3 Projesi’nde ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği bildirildi. İlk uçağın kabul testleri Ekim 2020’de, teslimat ise Aralık 2020’de gerçekleşmişti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Mavi Vatan’da milli çıkarlarımızı korumak için her zaman görev başındayız. Meltem-3 Projesi kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı’mızı da teslim ettik. P-72 Deniz Karakol uçaklarımız #MaviVatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak hizmet edecek.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, Meltem-3 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına alınması planlanan 6 deniz karakol uçağının kabul testlerine başlandığını söylemişti.

Testlerin ardında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafında yürütülen MELTEM-3 Projesinde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı 11 Aralık 2020’de düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

SSB’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda.“Başkanlığımız tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi’nde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Hizmete giren ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olacak. ” ifadeleri yer almıştı.

İlk Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben ilave ikinci Deniz Karakol Uçağıda teslim edilmiş oldu. 2021 yılı içersinde 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağımızın daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında Türk Savunma Sanayinin yoğun katılımı da sağlandı. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirildi.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here