Brezilya Donanması Águas Azuis Konsorsiyumu tarafından teklif edilen ‘Tamandaré Sınıfı Korveti (Class-Tamandaré Corvettes (Portekizce CCT) seçtiğini açıkladı.

Águas Azuis Konsorsiyumu Almanya’nın Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) , Brezilya’nın Embraer Savunma Güvenlik şirketi ve Atech Negócios em Tecnologias tarafından oluşturulmuştu. Konsorsiyum, Alman şirketi Blohm + Voss tarafından geliştirilen MEKO A-100 hafif fırkateyn tasarımına dayanan bir teklif sunmuştu.

MEKO’nun modüler tasarımına sahip olan korvetler, entegrasyonu ve teknoloji transferinin yerel firmalar ile daha kolay olacağı belirtildi. Ayrıca bakım ve modernizasyon maliyetlerinde önemli düşüşlerin olması bekleniyor.

Geminin savaş sistemleri, Thyssenkrupp Marine Systems’in alt kuruluşu Atlas Elektronik tarafından sağlanacağı da belirtildi.

1982 yılından bu yana MEKO Korvet ve Fırkateynlerinden 82 adet üretildi. Üretimin 37 adeti Almanya’nın dışında 14 farklı ülkede gerçekleştirildi. Bu gemiler 40 yıldan beri bir çok donanmada operasyonlarda kullanılmaktadır.

Brezilya Donanması’nın Program Yönetimi Direktörlüğü (Diretoria de Gestão de Programas da Marinha, DGePM) teknik ve mali açıdan analiz edilen dokuz teklifden dördünü kısa listeye almıştı. Bu firmaların çoğu Avrupa gemi yapımcısı olan Damen (Hollanda) / Saab (İsveç) ekibi, Fincantieri/Vard (İtalya) ve Naval Grup / Enseada (Fransa) idi.

Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM), Brezilya Donanması’nın Tamandaré sınıfı Corvette (CCT) Projesi’ne teklif vermek üzere Brezilya’nın Brasfels Tersanesi ile Haziran 2018’de bir Mutabakat Zaptı imzalamıştı.

Kaynak: DEFpost, Navaltoday, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here