Avustralya Savunma Bakanı Christopher Pyne’a ordudaki görev devir teslimiyle ilgili basın toplantısında siyasi sorular yöneltilince ordunun Bir numarası müdahale etti. Genelkurmay Başkanı, bakanın sırtına vurup siyasi sorular yanıtlanırken arkasında duran komutanların sahneden ayrılmasını talep etti.

Avustralya’da Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki görev değişimi nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanı Christopher Pyne, arkasında komutanlar dizilmiş halde kürüsüye çıktı. Ancak askeri konular bitip de gazeteciler siyasi sorular yöneltmeye başladığında Genelkurmay Başkanı Angus Campbell basın toplantısına müdahale etti. Uzun yıllar SAS komutanlığı da yapmış Genelkurmay Başkanı Campbell, komutanların siyasi tartışmalara malzeme edilmesini önlediği için medya ve kamuoyunun takdirini topladı.

Canberra’daki karargâhta yeni hava kuvvetleri komutanını açıklamak için basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanı Pyne’nin arkasında Genelkurmay Başkan Yardımcısı Koramiral David Johnston, yeni Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mel Hupfeld ve yeni Ortak Operasyonlar Komutanı Tümgeneral Greg Bilton sıralandı.

Gazeteciler, emir komuta zincirindeki değişikliklerle ilgili soruların ardından Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde tercihli oy sistemi üzerinden aşırı sağcı-milliyetçi parti ‘Tek Ulus’ ile olası pazarlıklara dair sorulara geçti.

Bir başka toplantıdan buraya gecikmeli gelen Genelkurmay Başkanı Campbell, soruların birbiri ardına federal siyasete odaklanması üzerine devreye girdi. Konu Ulusal Parti milletvekili George Christensen’in yurtdışı seyahat alışkanlıklarının sorgulanmasına gelmişti ki, Pyne sırtına kimin vurduğunu görmek için döndüğünde karşısında Campbell’ı buldu.

‘AH, ANGUS, SEN MİSİN’

Şaşkınlıkla “Ah, Angus” diyen Savunma Bakanına eğilerek “Özür dilerim” diye fısıldayan Genelkurmay Başkanı şöyle konuştu: “Siz bu türden soruları yanıtlarken askeri yetkililerin geri çekilmesini rica edebilir miyim?”

Pyne’ın “Evet, elbette, lütfen” diye azletmesiyle komutanlar arka fonu terk edip siyasi tartışmadan çıktı.

TÜM ÜLKE CANLI İZLEDİ

Bu sahne, bir gazeteci ordusunun açık kamera ve mikrofonları önünde gerçekleşti.

Olayı ABC kanalına değerlendiren üst düzey bir askeri yetkili, genelkurmay başkanının müdahalesinin, seçim yılında askerlerin kampanya aksesuarına çevrilmemesi için siyasilere tam zamanında yapılmış bir uyarı olduğunu söyledi.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here