TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen çok hafif ve düşük maliyetli TOGAN mühimmatı, TUSAŞ’ın ürettiği yakın hava desteği modeli ‘Hürkuş-C’ uçağından ilk kez atıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Sosyal medya hesabından duyurduğu açıklamasında, ” TUSAŞ’ın ürettiği Hürkuş-C’den TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdigi çok hafif ve düşük maliyetli TOGAN mühimmatı ilk kez atıldı. Bu kabiliyetin kazanımıyla Hürkuş-C’nin operasyonel maliyetinin daha da aşağı çekilmesi hedefleniyor.” dendi.

Çok hafif ve aynı zamanda düşük maliyetli olan TOGAN mühimmatı, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 81 mm’lik havan mühimmatındın Hürkuş-C’nin altına 4 adet konulabiliyor. Bu mühimmat tek tek bırakılabiliyor.

HÜRKUŞ-C Projesi, HÜRKUŞ Projesi kapsamında TUSAŞ (TAI) tarafından yurtiçi imkânlar kullanılarak üretilen başlangıç ve temel eğitim uçağı geliştirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatılmıştır.

Zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemleri, gece görüş uyumlu sayısal kokpit ve gelişmiş aviyonik sistemler ile donatılacak olan HÜRKUŞ-C uçağı pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin düşük maliyet ve yüksek hassasiyet ile gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.

Dijital güvenli haberleşme, görüntü & veri bağlantısı ve termal görüntüleme/ nişangâh sistemi imkânlarına da sahip olacak uçağın CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü Roket gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemlerini de taşıyabilecek kapasitede olacaktır.

HÜRKUŞ-C uçağı projesinde ilk etapta Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı için 18 adet uçak siparişi verilmesi öngörülüyor.

Geçtiğimiz günlerde HÜRKUŞ-C hafif taarruz ve silahlı keşif uçakları, Jandarma pilotlarının isteğiyle mat siyah renge boyanmıştı.

Kaynak: SSB, TÜBİTAK SAGE, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here