MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki projesi kapsamında ARMEKOM ile HAVELSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS ‘nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen projede Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazıldı.

SSB tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

Proje SSB tarafından yürütülen MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı ARMERKOM ile birlikte HAVELSAN A.Ş. tarafından geliştirildi. ADVENT SYS sistemi dünyanın önde gelen gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden biri olmaya aday.

ADVENT SYS sistemi ilk kez inşası yeni tamamlanan MİLGEM’in 4. gemisi olan TCG Kınalıada’ya kurulacak. Savaş yönetim sistemi, önümüzdeki aylarda suyla buluşması beklenen Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da da kullanılacak.

ADVENT SYS sistemi, gemide bulunan birden fazla birime silahları ve sensörleri ortaklaşa kullanma imkanı sağlayacak. Ani tepki dudumlarında donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini imkan verecek. Ayrıca Donanma unsurları yeni nesil ‘Ağ Destekli Veri Entegre’ sistemi ile daha koordineli çalışması gerçekleşecek.

KAYNAK: SSB, HAVELSAN, Ajanslar,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here