C Savunma DergiPDF Formatında ücretsiz okuyabilirsiniz.

CSavunma Dergisi olarak  yeni yılın Türkiye için umutlu, bereketli, 2021’de yaşanan tüm olumsuzlukların tersinin yaşandığı bir yıl olmasını dileriz.2022 yılının ilk sayısında makalelerimiz ve haberlerimizle karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Savunma Sanayii Başkanı  İsmail Demir, 2021 Değerlendirme ve 2022 Hedefler Toplantısında Savunma Sanayinin 2022 hedeflerini açıkladı. 2022 yılında teslimatları planlanan projeler, başlanacak yeni projeler ve entegrasyon çalışmalarını anlatan haberimiz bu sayımızda yer aldı. 

Rusya-Ukrayna krizi giderek sıcak çatışmaya doğru ilerlerken, ‘Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgal senaryolarını yazımızda değerlendirdik. İstihbarat gemisi TCG UFUK (A-591) Türk Deniz Kuvvetleri’nde resmen göreve başladı.Makalemizde Türkiye’nin çevresindeki ülkelerin istihbarat gemi envanterini ortaya koyduk. Ağırlıklı olarak Şii İran destekli milis olan Husi isyancıları, Birleşik Arap Emeirlikleri (BAE) başkenti Abu Dabi’ye İHA, Dron ve balistik füze  saldırısında bulundu.

İlk defa  Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) operasyonel önleme gerçekleştirdi. Bölgede bulunan Patriot sistemler, AVANGER Hava Savunma Sistemi FIM-92 Stinger ve Raytheon firması Block 2+ Coyote (Çakal) dron savunma sisteminin ne kadar etkilili olabileceğini anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makalemiz İsyanlar Ülkesi Kazakistan’da son yaşanan protestolar sonrasında, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) misyonu altında Rus askerlerinin ülkeye gelişi, ardından isyanın birden yatışıp, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kontrolü almasını uzman görüşleriyle anlattan yazımız sizlelerle paylaştık.    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here