ARES ve METEKSAN tarafından geliştirilen İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ platformuna 12.7 mm uzaktan komutalı silah sistemi entegre edilerek, icra edilen atış testlerini başarı ile tamamladı.

İki firmanın ortak basın toplantısına ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan katıldı. Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ-SİDA’nın 12.7mm silah sistemi ile atış testleri de dâhil olmak üzere tüm testleri başarı ile tamamladığını belirten firma yekililer, görev almaya hazır olduğumuzu büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. “ ifadelerini kullandı.

İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek hedefi tam isabetle vurdu. Atışta ROKETSAN üretimi CİRİT füzesi kullanıldı.

ULAQ İnsansız Deniz Aracı Ocak 2021’de denize indirilmesinin ardından, karadan kontrol edilmesi için geliştirilen Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ) üretimi tamamlanmıştı.

Minivan olarak tasarlanan Sahil Kontrol İstasyonunda biri kaptan diğeri nişancı iki konsol yer alıyor. Kaptan konsolu üzerinden ULAQ’ın yönetimi sağlanırken, nişancı konsolu üzerinden de ULAQ üzerindeki faydalı yük olarak yer alan füze sistemlerinin kontrolü ve takibi sağlanabiliyor.

Güç dağıtım üniteleri, aydınlatma ve iklimlendirme gibi yaşam ve sistem destek ekipmanları ile 7/24 hizmet verecek şekilde tasarlanan ve donatılan SAKİ; hızla kurulabilen, kullanıcı dostu arayüzleri ile kullanımı kolay, modüler yapısı ve sahip olduğu provizyonları ile tüm ULAQ ürün ailesini destekleyen bir mimariye sahip olarak geliştirildi.

İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ’ın 400 km seyir menzili, 65 km/s sürate, gece /gündüz, keşif, gözetleme, istihbarat, Su Üstü Harbi, Asimetrik Harp, silahlı eskort, kuvvet koruma ve stratejik tesis güvenliği görevlerinde kullanılacak.

Yapısal tasarımı Ağustos 2020’de tamamlanan SİDA’nın testleri 2021 yılı içersinde tamamlanması planlanıyordu. Aracın üzerinde Roketsan üretimi dört adet CİRİT  ve iki adet L-UMTAS füzesi yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here