ARES ve METEKSAN tarafından geliştirilen İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ geçtiğimiz Ocak ayında denize indirilmesinin ardından, karadan kontrol edilmesi için geliştirilen Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ) üretimi tamamlandı.

Minivan olarak tasarlanan Sahil Kontrol İstasyonunda biri kaptan diğeri nişancı iki konsol yer alıyor. Kaptan konsolu üzerinden ULAQ’ın yönetimi sağlanırken, nişancı konsolu üzerinden de ULAQ üzerindeki faydalı yük olarak yer alan füze sistemlerinin kontrolü ve takibi sağlanabiliyor.

Güç dağıtım üniteleri, aydınlatma ve iklimlendirme gibi yaşam ve sistem destek ekipmanları ile 7/24 hizmet verecek şekilde tasarlanan ve donatılan SAKİ; hızla kurulabilen, kullanıcı dostu arayüzleri ile kullanımı kolay, modüler yapısı ve sahip olduğu provizyonları ile tüm ULAQ ürün ailesini destekleyen bir mimariye sahip olarak geliştirildi.

İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ’ın 400 km seyir menzili, 65 km/s sürate, gece /gündüz, keşif, gözetleme, istihbarat, Su Üstü Harbi, Asimetrik Harp, silahlı eskort, kuvvet koruma ve stratejik tesis güvenliği görevlerinde kullanılacak.

Yapısal tasarımı Ağustos 2020’de tamamlanan SİDA’nın testleri 2021 yılı içersinde tamamlanması planlanıyor. Aracın üzerinde Roketsan üretimi dört adet CİRİT  ve iki adet L-UMTAS füzesi yer alacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here