İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) ve Thales İngiltere Tip 23 firkateynlerinde kullanılması planlanan Sea Serpent (Deniz Yılanı) gemi karşıtı yüzey füzesinde işbirliği yapacak.

SEA SERPENT füzesi 200 km’yi aşan menzillerde son derece nüfuzlu gemi savar ve kara saldırı yeteneği olan bir füzedir. Hedef tespitinde yenilikçi bir RF arayıcı kafası, sofistike bir veri analizi ve silah kontrol sistemi kullanmaktadır. Füze elektronik harp saldırısında, kıyı, açık okyanus ve karasal ortamlarda hedefini bularak imha eder.

SEA SERPENT füzesi İsrail Donanmasında hizmet veren benzer füze sistemlerine paralel olarak geliştirildi. Finlandiya SSM2020 programı kapsamında bu füzeyi seçti. Seçilen füze GABRIEL karadan karaya füze ailesinin mimarisine dayanıyor.

Kraliyet donanmasında kullanılan Harpoon füzesinin yerini alacak geçici bir yüzeyden yüzeye güdümlü silah satın alınacağı gündeme gelmişti. Savunma Bakanlığı geçen yıl teklif sahiplerine, mevcut Harpoon füzelerinin kullanım ömrünün sonuna geldiği ve 2030 yılına kadar değiştirilmeyeceği için geçici bir gemi karşıtı füze satın alma niyetini bildirmişti.

Kaynak: IAI,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here