ABD ordusu, Rusya’nın Ukrayna sınırında asker yığmasıyla tırmanan gerilimde ihtiyaç durumunda Avrupa’da hızla konuşlandırılabilmeleri için 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdi. Beyaz Saray da ABD’nin Ukrayna krizindeki tüm senaryolar için askeri planlarını geliştirdiğini açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, 8 bin 500 askerin NATO’dan çağrı gelmesi durumunda ittifakın hızlı müdahale gücüne katılabilmek için teyakkuzda olmaları talimatının verildiğini bildirdi. Kirby ayrıca Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bir grup askere de başka acil durumlara hazırlıklı olmak için talimat verdiğini kaydetti ancak bu askerlerin sayısını belirtmedi.

Kirby bunun asker konuşlandırma talimatı olmadığının altını çizdi ve ‘‘Şu anda konuşlandırdığımız asker yok’’ diye konuştu.

Kirby, Rusya’nın askerlerini geri çekerek krizi sonlandırabileceğini ancak bunu yapacak gibi görünmediğini söyledi. Sözcü, ‘‘Rusya’nın şu anda gerilimi azaltmaya niyeti olmadığı çok açık’’ diye konuştu.

NATO, bünyesindeki Acil Müdahale Gücü’nü ‘‘Son derece hazırlıklı ve teknolojik olarak ileri çokuluslu kara, hava, deniz ve özel operasyon Birlikleri bileşenleri’’ olarak tanımlıyor.

Göreve hazırlık emrini alan birlikler; ek tugay muharebe ekipleri, lojistik personel, tıbbi destek, havacılık desteği ve istihbarat, gözlem ve keşif görevlerindeki kuvvetlerden oluşuyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklaması NATO’nun birliklerine hazırda bekleme talimatı vermesi ve Doğu Avrupa’ya ek gemi ve savaş uçağı gönderme kararının ardından geldi. Rusya kararın ardından NATO’yu Ukrayna konusunda yaşanan gerilimi arttırmakla suçlamıştı.

NATO’nun Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya’da tanklar, hava savunma sistemleri, istihbarat ve gözlem sistemleriyle desteklenen 4 bin çokuluslu askeri yer alıyor.

NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin komutanlığı 1 Ocak 2021 tarihinde Polonya’dan Türkiye’ye geçmişti. Bu yıl 1 Ocak itibariyle komuta Türkiye’den Fransa’ya geçti.

TSK’nın 66.Mekanize Piyade Tugay komutanlığından seçilen yaklaşık  4.200 asker VJTF yapısı içinde görev yapıyor.Kriz durumunda 66.Mekanize Piyade Tugay birkaç gün içinde konuşlanabilecek şekilde hazır bekliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda, toplamda 6 bin 400 kişilik askeri personelden oluşan NATO gücüne, 4 bin 200 piyade ile destek verecek. Arnavutluk, Macaristan, İtalya, Letonya, Karadağ, Polonya, Romanya, Slovakya, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birliklerde ittifakın daha büyük kısmı olan NATO Mukabele Kuvveti’nin (NRF) parçası olarak görev yapacak.

Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin 2014’te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here