Kinzhal füzesi taşıyan bir Rus MiG-31 savaş uçağı, 25 Haziran 2021'de Suriye'deki Hemeimeem hava üssünden havalanıyor. Kaynak: Rusya Savunma Bakanlığı

Rusya Savunma Bakanlığı, Golan Tepeleri bölgesi de dahil olmak üzere Suriye sınırları boyunca hava sahasında Suriye ile ortak devriye faliyetleri düzenlediğini açıkladı.

Açıklamada, “Misyonun güzergâhı Golan Tepeleri, güney düzeni, Fırat Nehri ve kuzey Suriye üzerinden geçiyordu. Rus pilotlar Hmeymim Hava Üssü’nden, Suriyeliler Şam dışındaki Seikal ve Dumayr hava limanlarından havalandı” denildi.

Devriye görevinde Rusya’nın Su-34 ve Su-35 uçakları ile A-50 erken uyarı ve kontrol uçaklarının yanı sıra Suriye’nin MiG-23 ve MiG-29 uçakları yer aldı.

Interfax’ın haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı bu tür devriye faliyetleri ileriye doğru düzenli bir şekilde düzenleneceğini söyledi.

Devriye faliyeti Rusya-Ukrayna sınırındaki gerilimlerin yaşandığı dönemde geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın birkaç müttefikinden biri olarak görülün Rusya’nın Suriye iç savaşını kullanarak Orta doğuda varlık göstermek için kullandığı yorumlarına sebep oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here