İSRAİL ORDUSU KUZEY SINIRINDA DRON UYARI SİSTEMİ YANLIŞLIKLA ÇALIŞTI

İsrail ordusu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İsrail’in kuzeyinde herhangi bir güvenlik olayının yaşanmadığını belirtti. Sözcü, akşam saatlerinde İsrail’in kuzeyindeki dron uyarı sisteminin neden yanlışlıkla çalıştığının araştırıldığını ekledi.

Güney cephesindeki durumu değerlendiren sözcü Hagari, “Bugün erken saatlerde Zikim yakınlarında beş Filistinli silahlı kişinin tespit edildiğini söyledi. Silahlı çatışma sonucu üç kişinin etkisiz hale getirildiğini, diğer ikisinin kaçtığının anlaşıldığını” ifade etti.

Hagari, IDF’nin Gazze Şeridi’nde “terör bölgelerine” yönelik saldırılarına bugün de devam ettiğini belirtti. Ordunun Hamas’ın tüm altyapısını hedeflediğini açıkladı.

GAZZE’DEKİ HASTANELER ZOR DURUMDA: YARALILARA MÜDAHALE EDİLEMİYOR

Filistinliler, Gazze’deki yerleşim alanlarındaki hasarın boyutuyla ve can kaybıyla baş etmeye çalışıyor.Filistinlilerin ölü sayısı 1,055’e ulaştı, 5,000’den fazla kişi de yaralandı.

Elektrik, su ve yakıt eksikliği nedeniyle hastaneler ve acil durum ekipleri çok sayıda yaralıya müdahale edemiyor. Gazze’de görev yapan doktorlar, hastanelerin artık kamusal mezarlıklar haline geldiğini söyledi.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki hava saldırısında ambulanslar isabet aldığı için dört sağlık görevlisi hayatını kaybetti.

YAKITI BİTEN TEK ELEKTRİK SANTRALİ HİZMET DIŞI KALDI

Gazze Enerji Kurumu, İsrail’in enerji arzını kesmesinin ardından Gazze’nin tek elektrik santralinin yakıtının bitmesi sonucu hizmet dışı kaldı. Yerel Filistin medyasına göre kuşatma altındaki bölgede artık elektrik bulunmuyor.

İSRAİL HAVA KUVVETLERİ GÜN BOYU GAZZE’Yİ BOMBALADI

İsrail Hava Kuvvetleri (Israeli Air Force), gece boyunca en az 150 hedefi vurdu. Ayrıca denizden kıyıya yakın hedeflere de saldırı düzenlendi. İsrail ordusu sözcüsü, son 24 saat içinde İsrail topraklarında 18 Hamas teröristinin öldürüldüğünü açıkladı.

İSRAİL, 20O6’DAN BU YANA İLK KEZ GAZZE’Yİ VURMAK İÇİN M270 ÇOK NAMLULU ROKET SİSTEMİ KULLANDI

İsrail ordusu, 2006 yılından bu yana ilk kez Gazze Şeridi’ndeki Hamas bölgesini hedef almak için M270 Çok Namlulu Roketatar Sistemi (MLRS) kullandığını açıkladı.

Görüntülerde 282. Alay’ın 334. Topçu Taburu’nun uzun menzilli bir Romach füzesi fırlattığı görülüyor. M270 Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNR) olarak bilinir ve çeşitli tiplerde roket ve füzeleri ateşleyebilir. İsrail ordusu, Romach sistemi bu M270 platformu üzerine entegre ederek LORA füzelerini fırlatır.

LORA, uzun menzilli bir füze olup menzili 300 km’ye kadar ulaşabilir. Bu, stratejik hedeflere karşı etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar. LORA, yüksek hassasiyet seviyelerine sahiptir, böylece hassas hedeflere vurabilme yeteneği sunar. Bu hassasiyet, sivil ve askeri hedefler arasında ayrım yapmayı ve istenmeyen sivil kayıplarını en aza indirmeyi mümkün kılar. LORA füzeleri farklı taşıma ve fırlatma sistemlerine entegre edilebilir. Bu füzeler, sabit veya mobil rampalardan ateşlenebilir ve hızla hedeflere yönlendirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here