Fotoğraf: Ilan Assayag

ABD MERKEZ KOMUTANLIĞI UÇAK GEMİSİ GÖREV GRUBU DOĞU AKDENİZ’E ULAŞTI

23:48

ABD Merkez Komutanlığı, USS Gerald R. Ford önderliğindeki Uçak Gemisi Görev Grubu’nun Doğu Akdeniz’e ulaştığını duyurdu. Nükleer yeteneklere sahip bu uçak gemisine ek olarak, bu bölgeye en az beş destroyer ve birçok uçak içeren bir saldırı gücü ulaştı.

ABD Merkez Komutanlığı Komutanı General Michael “Erik” Kurilla, “Bu yüksek kapasiteli güçlerin bölgeye gelmesi, İsrail’e düşman bir aktörün bu durumu kullanmaya çalışmayı düşünmesi halinde caydırıcı olacaktır,” dedi.

USS Gerald R. Ford (CVN 78) uçak gemisinde bulunan Carrier Air Wing 8, ABD Deniz Kuvvetleri’nin uçak gemilerine bağlı bir hava kanadında görev yapmaktadır. Hava kanadı, farklı uçak tiplerinden oluşur. Hava üstünlüğü sağlama, hava-hava ve hava-yer görevlerini gerçekleştirmek üzere tasarlanmış çok amaçlı savaş uçakları F/A-18 Hornet ve F/A-18 Super Hornet, erken uyarı ve kontrol uçağı E-2D Advanced Hawkeye ile geniş bir alanı gözetleyebilir ve hava trafiğini yönetebilir. Kargo ve personel taşımacılığı görevleri için kullanılan C-2 Greyhound, elektronik harp görevleri için tasarlanmış savaş uçağı EA-18G Growler düşman radarlarını baskılamak ve elektronik savaş yetenekleri sağlamak için kullanılır. Denizaltı harbi, deniz kurtarma ve genel amaçlı helikopter görevleri için de MH-60R Seahawk ve MH-60S Knighthawk bulunmaktadır.

Gerald R. Ford Taarruz Grubu (GRFCSG), ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa-Afrika/ABD Altıncı Filo bölgesinde planlı bir görevde bulunmaktadır. Görev gücünde yaklaşık 5000 personel bulunmaktadır. Ayrıca uçak gemisine Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Normandy (CG 60), Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri USS Ramage (DDG 61), USS Thomas Hudner (DDG 116), USS Carney (DDG 64) ve USS Roosevelt (DDG 80) eşlik etmektedir.

SURİYE’DEN İSRAİL TOPRAKLARINA HAVAN SALDIRISI

23:34

IDF, Suriye topraklarından Golan Tepeleri’ne bir dizi havan mermisinin ateşlendiğini bildirdi. Havan mermileri  İsrail topraklarında açık alanlara düştüğü  herhangi bir hasara yol açmadığı belirtildi. İsrail birilikleri havan ateşine topçu ateşiyle karşılık verdi.    

İSRAİL ORDUSU ASHKELON YAKINLARINDA 3 HAMAS MİLİTANI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

23:25

İsrail ordusu (IDF), Güney Sahil şehri Ashkelon yakınlarında üç Hamas militanın öldürdüğünü açıkladı. 17. Tabura bağlı askerler, bir insansız hava aracı ve yakın hava desteği sağlayan bir savaş helikopteri ile birlikte Ashkelon endüstri bölgesinde militanlarla çatışmaya girdi. Askerler, üç teröristi etkisiz hale getirdi ve şu anda bölgeyi arama çalışmalarını sürdürüyorlar.

IDF, olay sırasında bölgede yangın çıktığını ve itfaiyecilerin yangını söndürmek için harekete geçtiğini askeri açıklamasında belirtiyor.

HAMAS ROKET SALDIRISI BAŞLATTI

17:25

Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarına cevaben Güney sahil şehri Ashkelon’a roket saldırısı başlattı. Şehirde ve çevresinde sirenler çaldı. Terör örgütü daha önce Ashkelon’u 17:00’de bombalayacaklarını bildirmişti.

Ayrıca Kuzey İsrail’deki Jatt ve Baqa al-Gharbiyye ile yakındaki Batı Şeria’daki yerleşim yerlerinde roket alarmı çalıyor. Son günlerde Gazze Şeridi’nden gelen uzun menzilli roket saldırıları bu bölgelere kadar ulaştı. Aynı zamanda Gazze Şeridi sınırına yakın kasabalarda da roket saldırıları gerçekleştirildi.

GAZZE’DE 6 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

16:37

Filistinli gazeteciler birliği üyeleri Gazze’de son birkaç günde en az altı gazeteci öldürüldüğü için Ramallah’ta protesto gösterisi düzenledi.

Protesto eden gazeteciler, İsrailliler için basın ceketi giyiyor olmanız veya giymiyor olmanız fark etmiyor, diyorlar. Gazeteciler, Filistin hikayesini dünyaya aktarmaya çalıştıkları için susturulduklarını ve hedef alındıklarını düşünüyorlar.

İSRAİLLİ SAĞCI BAKAN 10 BİN SİLAH SATIN ALDI, YAHUDİ HALKINA DAĞITIYORUZ

Sağcı milli güvenlik bakanı Ben Gvir, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria genelinde “sivil güvenlik ekiplerini” silahlandırmak için 10,000 silah satın aldığını duyurdu. Times of Israel haberine göre, şu anda 4,000’i satın alınmış, bu silahlar İsrail’in sınırlarına yakın olan kasabalara, işgal altındaki Batı Şeria’daki illegal yerleşimlere ve Haifa gibi İsrail’in içinde bulunan karışık Filistinli-Yahudi şehirlere gideceğini belirtti. Ben-Gvir, Filistinlilere yönelik terörü desteklemek ve kışkırtmak suçlamalarından geçmiş mahkumiyetleri bulunan sert bir Yahudi yerleşimci olarak biliniyor.

MISIR’DAN GAZZE’YE YARDIM TAŞIYAN KAMYONLAR, HAVA SALDIRISI SONRASI GERİ DÖNDÜ

Mısır’dan Gazze’ye yakıt ve gıda taşıyan Mısır kamyonları, İsrail Hava Kuvvetleri’nin öğleden sonra Rafah geçişini bombalamaları üzerine geri dönmek zorunda kaldı.

Hava saldırısı, bu sabah İsrail Ordu sözcüsünün “Rafah sınır kapısı hala açık. Kaçabilen herkese çıkmalarını tavsiye ederim” açıklaması ardından geldi. IDF bu açıklamasını daha sonra geri çekti.

İsrail Kanal 12 televizyonu, geçişi Mısır’ın kuşatılmış Gazze’ye yardım sağlamasını engellemek amacıyla vurulduğunu iddia etti.

Savunma Bakanı Yoav Gallant dün Gazze Şeridi’ne “tam bir kuşatma” emri verdi. Elektrik ve su, gıda ve yakıt tedariki tamamen durduruldu.

İSRAİL ORDUSU GAZZE SINIRININ TAM KONTROLÜNÜ ELE GEÇİRDİ

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Richard Hecht, İsrailli topraklarında 1,500 Hamas teröristinin cesedinin bulunduğunu ve Pazartesi gecesinden bu yana hiçbir Hamas savaşçısının İsrail’e geçmediğini söyledi.Hecht, ancak sınırdan sızmaların olabileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan İDF Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Herzi Halevi, ABD meslektaşı olan Gen. Charles Q. Brown Jr. ile ilk telefon görüşmesini yaptı. IDF sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, ABD generalinin “İDF’nin yanında olduğunu” söyledi.

İSRAİL: GAZZE SAKİNLERİNE MISIR’A GİDİN

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde sivil altyapıya yoğun bombardımanın devam ettiği bir dönemde Filistinlilere Mısır’a gitmelerini söyledi. Ordu sözcüsü Hecht, Salı sabahı gazetecilere verdiği demeçte, “Rafah sınır kapısı hala açık. Kaçabilen herkese çıkmalarını tavsiye ederim” dedi. Bu açıklama öğleden sonra İsrail ordusu tarafından geri çekildi.

İSRAİL HAVA KUVVETLERİ AVRUPADAKİ ASKERLERİNİ ÜLKEYE TAŞIYOR

İsrail Hava Kuvvetleri, savaş ilanı ardından Avrupa’nın dört bir yanında bulunan askerleri İsrail’e geri getirmek için C-130 ve C-130J ağır nakliye uçakları kullanmaya başladı. Avrupa ülkelerine tatil yapmakta olan askerleri ve görevli bulunan askeri personeli taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here