Türkiye, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü’nün (KFOR) komutasını 1 yıllığına devraldı.

KFOR’un başkent Priştine’deki ana karargahında düzenlenen devir teslim töreninde KFOR’un komutanlık görevi, İtalyan Tümgeneral Angelo Michele Ristuccia’dan Türk Tümgeneral Özkan Ulutaş’a devredildi.

Törene, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İrfan Özsert, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Bilal Durdalı, NATO’nun Napoli’deki Müttefik Müşterek Kuvvetler Komutanı Amiral Stuart Benjamin Munsch, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Napoli’deki NATO Müttefik Müşterek Kuvvetler Komutanı Amiral Stuart B. Munsch, Kosova’daki güvenlik durumuna değinerek, şiddetin arttığını belirtti.

Tümgeneral Özkan Türk askerinin 1999 yılından bu yana Kosova’da barışı ve istikrarı koruduğunu vurgulayarak, KFOR komutanlığının Türk askerine geçmesiyle birlikte Kosova halkının huzuru için çaba göstereceklerini ifade etti.

Türkiye, barış gücünün komutasını ilk defa devraldı.

Güvenlik ve istikrarı sağlamak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararı uyarınca, 12 Haziran 1999’da Kosova’da göreve başlayan KFOR’da, NATO üyesi 21 ve NATO üyesi olmayan 6 ortak ülke olmak üzere 27 ülkeden yaklaşık 4 bin 500’ün üzerinde uluslararası askeri personel bulunuyor.

1999’dan bu yana Kosova’da görev yapan barış gücünün komutasını ilk defa devralan Türkiye, taahhüt edilen personel katkısı bağlamında, 27 ülke arasında ikinci sırada yer alıyor. Daha önceki KFOR komutanları genellikle İtalyan, Alman, Fransız ve İngiliz olmuştur.

KFOR’un 28’inci komutanı olan Tümgeneral Ulutaş, 10 Ekim 2024’e kadar görev yapacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here